26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyprawka szkolna

Ocena: 0
1228

30 listopada (środa) to ostatni dzień, kiedy można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną.

fot. pexels.com

Wnioski można składać od lipca. Był to czas wypoczynku wakacyjnego, a potem przygotowania dzieci do rozpoczęcia roku szkolnego; o świadczenie na rok szkolny 2022 / 2023 ciągle można się starać.

Wyprawka szkolna jest realizowana w ramach programu Dobry Start. Kwota świadczenia wynosi 300 zł na dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – na dziecko do 24 lat, które uczy się w szkole.

Przy przyznawaniu świadczenia nie ma znaczenia dochód rodziny, przysługuje ono na dziecko, które się uczy. Wniosek o świadczenie przysługuje przede wszystkim rodzicom i opiekunom, którzy faktycznie wychowują dzieci. Świadczenie przysługuje również pełnoletniej osobie uczącej się, która nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich, a także osobie usamodzielnianej, czyli osobie dorosłej, która opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.

O wyprawkę szkolną mogą starać się również opiekunowie dzieci z Ukrainy. Warunkiem jest legalny pobyt na terenie Polski oraz uzyskanie numeru PESEL, jeżeli dziecko uczy się w szkole.

Jeżeli rodzice są w sporze, to wyprawkę należy wypłacić temu z nich, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (wyrok WSA w Rzeszowie z 15 czerwca 2022 r. II SA / Rz 246 / 22). Nie decydują o tym jednak ustalenia organów administracyjnych zobowiązanych do wypłaty świadczenia, ale wyłącznie wyroki sądu rodzinnego. Opieka naprzemienna musi bowiem wynikać bezpośrednio z orzeczenia sądu powszechnego, jako wyłącznie właściwego do jej ustalenia.

W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, każdy z rodziców otrzyma wyprawkę w wysokości połowy kwoty przysługującego świadczenia.

Wnioski można złożyć tylko elektronicznie, a rozpatruje je i wypłaca świadczenie ZUS. We wniosku trzeba wskazać numer rachunku bankowego, na który świadczenie zostanie wpłacone. Wnioski składa się przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, za pomocą bankowości elektronicznej (to sposób złożenia wniosku dla rodziców) albo przez portal Emp@tia (to również sposób, z którego mogą skorzystać rodzice).

Niezależnie od kanału, którym wniosek został złożony, wszystkie informacje o stanie sprawy są dostępne na profilu na PUE ZUS. Na profilu będzie informacja o przyznaniu świadczenia albo decyzja o odmowie przyznania świadczenia.

Idziemy nr 43 (886), 23 października 2022 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter