26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Umowa o pracę

Ocena: 0
374

Kodeks pracy przewiduje trzy rodzaje umów. Są to: umowa o pracę na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony.

Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli jednak nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza mu na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.

Kodeks pracy przewiduje trzy rodzaje umów. Są to: umowa o pracę na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy.

Umowę o pracę na okres próbny, nieprzekraczający trzech miesięcy, zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Umowa na okres próbny zwykle poprzedza więc właściwą, stałą umowę z pracownikiem bądź to na czas określony, bądź na czas nieokreślony.

Zasadą jest zawieranie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednak to od porozumienia pracodawcy i pracownika zależy, który rodzaj umowy wybiorą. W przypadku umowy na czas określony okres zatrudnienia, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Regulacja ta dotyczy „zwykłych” umów o pracę na czas określony.

Ograniczenie co do liczby umów z tym samym pracodawcą oraz ich długości nie ma zastosowania do umów o pracę na czas określony zawieranych: w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, w celu wykonywania pracy przez okres kadencji, w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. Warunkiem, który pracodawca musi spełnić, jest wykazanie, że zawarcie jednej z wyżej wymienionych umów służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Zawarcie aneksu do umowy o pracę na czas określony, w trakcie trwania tej umowy, zgodnie z którym strony wydłużają okres wykonywania pracy na podstawie tej umowy, wywołuje taki sam skutek, jak zawarcie nowej umowy o pracę na czas określony. Okres trwania nowej umowy rozpoczyna się od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić rozwiązanie umowy pierwotnej.

Okresy trwania kolejnych umów o pracę na czas określony oraz ich liczby sumuje się i nie mogą one przekroczyć bądź kolejnych trzech umów bądź trzy miesięcy. Jeżeli jednak okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony jest dłuższy niż 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż trzy odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, pracownik zostaje zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Idziemy nr 28 (614), 9 lipca 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter