12 grudnia
czwartek
Dagmary, Aleksandra, Ady
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomoc seniorom

Ocena: 0
364

Obowiązkowym zadaniem własnym gminy jest wspieranie grup społecznych zagrożonych wykluczeniem z różnych powodów. Zaliczają się do nich seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach życiowych.

fot. pixabay.com/CC0

Obowiązkowym zadaniem własnym gminy jest wspieranie grup społecznych zagrożonych wykluczeniem z różnych powodów. Zaliczają się do nich seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach życiowych.

Wprowadzony program wsparcia finansowego gmin ma na celu pomoc w zakresie świadczenia usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych, dla osób w wieku 75 lat i więcej, spełniających warunki do udzielenia pomocy wskazane w ustawie o pomocy społecznej. W programie dofinansowania mogą uczestniczyć gminy, które świadczą usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne, samodzielnie albo poprzez spółdzielnie socjalne osób prawnych, których założycielami są jednostki samorządu terytorialnego. Chodzi o zapewnienie osobom starszym wsparcia i pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, w ramach usług opiekuńczych, a przez to poprawę jakości życia osób w wieku powyżej 75. roku życia oraz umożliwienie gminom rozszerzenia oferty usług opiekuńczych dla takich osób.

Środki finansowe, o które mogą starać się gminy w ramach programu, przeznacza się na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu Opieka 75+ w 2018 r. i korzystają z usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych w 2019 r., a także na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które nie korzystały z takich usług w 2018 r. W 2019 r. program jest realizowany w rozszerzonej formie, tj. pomoc otrzymają nie tylko osoby samotne w wieku po ukończeniu 75 lat, ale także do osoby, które mieszkają w rodzinach.

Organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych jest zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym, finansowanym ze środków własnych gminy. Możliwość uzyskania dotacji rządowej ma być przeznaczona na wspieranie osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych. Głównym celem usług opiekuńczych jest pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, świadczenie opieki higienicznej lub pielęgnacji zaleconej przez lekarza oraz zapewnienie – w miarę możliwości ośrodka pomocy społecznej – kontaktów z otoczeniem.

Środki finansowe z programu mogą być przeznaczone np. na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych, u osób, które już korzystają z takich usług (lub korzystały z nich w ostatnim roku), oraz dofinansowanie takich usług dla osób, które dotychczas z nich nie korzystały.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymywać dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych z zakresu pomocy społecznej. Dotacje w ramach programu rządowego nie mogą przekroczyć 50 proc. całości dotacji.

 

Idziemy nr 31 (720), 4 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 grudnia

Kto ma uszy, niechaj słucha!
Dziś w Kościele:
+ czwartek, II tydzień Adwentu, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 41,13-20; Ps 145,1bc.9-13; Mt 11,11-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -