29 września
wtorek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowe stawki za śmieci

Ocena: 0
544

W wielu gminach zmieniły się, albo zmienią w najbliższym czasie, stawki opłat za wywóz śmieci.

fot.pixabay.com/CC0

W wielu gminach zmieniły się, albo zmienią w najbliższym czasie, stawki opłat za wywóz śmieci. Od lutego w Warszawie miesięcznie opłata za lokal mieszkalny wyniesie 65 zł, a za dom jednorodzinny 94 zł. Zgodnie z przepisami gminy mają cztery możliwości do wyboru sposobu naliczania opłat: ryczałtowe, od metrażu mieszkania, od osoby i od zużycia wody.

Gminy zgodnie z nowymi przepisami wprowadzają obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Skutkiem niewypełniania tego obowiązku będzie konieczność zapłaty dwukrotności stawki podstawowej: za lokal 130 zł, a za dom jednorodzinny 188 zł. Dopuszczalna w ustawie maksymalna stawka to czterokrotność.

Nowe opłaty w Warszawie dotyczą również nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych, które będą objęte stałą, ryczałtową opłatą roczną – 169,3 zł, hoteli – 11,85 zł/m3 wody, i zabudowy mieszanej (np. salon fryzjerski w kamienicy) – iloczyn powierzchni użytkowej i stawki wynoszącej 1,35 zł/m2.

Nowy system może być znaczącym obciążeniem dla mieszkańców w trudnej sytuacji materialnej. Dlatego Warszawa wprowadziła osłonowe wsparcie – 50 proc. dofinansowania do rachunków za opłatę odpadową. Na pomoc mogą liczyć osoby, które ukończyły 65. rok życia, i osoby niepełnosprawne, a także gospodarstwa utrzymujące się wyłącznie z renty lub emerytury, uzyskujące miesięcznie dochód w wysokości nieprzekraczającej 1752,50 zł netto i nie kwalifikują się do otrzymania dodatku mieszkaniowego.

Ustawa śmieciowa nie tylko wprowadza różne stawki za wywóz odpadów dla segregujących i niesegregujących. W myśl nowych przepisów na niższe ceny wywozu śmieci mogą także liczyć mieszkańcy mający przydomowe kompostowniki, ponieważ sami zagospodarowują produkowane odpady biologiczne. Samorządy będą jednak kontrolować, czy osoby deklarujące stosowanie kompostowników faktycznie to robią – jeśli nie, stracą upust w opłacie śmieciowej.

Samorządy będą mogły też łatwiej stwierdzić, czy mieszkańcy rzeczywiście segregują śmieci. Jeśli firma odbierająca odpady z danej nieruchomości stwierdzi, że są one nieposortowane, powiadomi o tym gminę. To zaś będzie oznaczać znacznie wyższe opłaty.

Gminy mają jednocześnie obowiązek tworzyć punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, które zapewniają przyjmowanie co najmniej odpadów komunalnych, czyli posegregowanych, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon, odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz odpadów tekstyliów i odzieży.

 

Idziemy nr 03 (743), 19 stycznia 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autorka jest radcą prawnym

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Wtorek, XXVI Tydzień zwykły
+ Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14 lub Ap 12,7-12a; Ps 138,1-5; J 1,47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter