27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

IKE - limit w 2013 roku

Ocena: 0
3399
Znana jest już kwota, którą można wpłacić na indywidualne konto emerytalne (IKE) w 2013 roku. Limit ten wynosi 11 139 złotych. Wpłacić na indywidualne konto można jednorazowo określoną kwotę, można również oszczędzać poprzez dokonywanie wpłat w ciągu roku kalendarzowego.

Suma wpłaconych oszczędności nie może przekroczyć obowiązującego w danym roku limitu. Podmiot zarządzający indywidualnym kontem emerytalnym ma obowiązek ewidencjonować wszystkie wpłaty w danym roku, a następnie dokonać ich podsumowania. Jeżeli okaże się, że wpłaty przekroczyły obowiązujący limit, ma obowiązek zwrócić wpłaty ponad ten limit. Indywidualne konto emerytalne to forma oszczędzania na przyszłą emeryturę. Jedną z jej zalet jest zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Oszczędzać w formie IKE mogą osoby fizyczne. Granica wieku, żeby otworzyć konto IKE, to 16 lat. Jednak do ukończenia 18 lat osoba ta może dokonywać wpłat na IKE w granicach limitu, ale tylko w latach, w których uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę. Po ukończeniu 18 lat przepisy takiego ograniczenia już nie przewidują.

Wpłaty dokonywane na IKE w roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach. Roczny limit na 2013 rok został ogłoszony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w obwieszczeniu z 22 listopada 2012 roku i wynosi 11 139 złotych. Zatem w 2013 roku osoby oszczędzające w ten sposób mogą na IKE wpłacić o 561 złotych więcej niż w 2012 roku, ponieważ kwota ta wynosiła 10 578 zł.

Oszczędzać w formie IKE można tylko na jednym koncie. Tylko w takim przypadku kwota wpłacona w granicach limitu jest zwolniona z podatku dochodowego. Zwolnione z podatku dochodowego są bowiem dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym w rozumieniu przepisów ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych uzyskane w związku z gromadzeniem i wypłatą środków przez osobę oszczędzającą, wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego albo wypłatą transferową środków.

Edyta Pisarczyk
Autorka jest aplikantką radcowską
Idziemy nr 1 (382), 6 stycznia 2013 r.




PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter