Błogosławiony Jan Paweł II uczy, że tego poszukiwania nie da się zakończyć ludzkimi siłami. I wiara wychodzi nam naprzeciw, bo pokazuje konkretną możliwość osiągnięcia celu tych poszukiwań. Umożliwia poznanie treści, które przybliżają sens życia i śmierci. Wiara dotyczy prawd, które Bóg objawił ludzkości. Ich całość nazywa się Objawieniem, a praktycznie – Pismem Świętym. W Objawieniu została podana ludziom dobra nowina o nieśmiertelności. Tak, Kościół ma przeświadczenie, że zostało mu powierzone unikatowe orędzie, które ma swój początek w samym Bogu (2 Kor 4,1-2).
Religijność wypływa więc z głębokiego dążenia człowieka do prawdy i jest równoległą formą poszukiwania. Bo istnieją dwie drogi poznania: 1. poznanie właściwe ludzkim zmysłom i rozumowi i 2. poznanie oparte na wierze. Do jednych prawd można dojść dzięki zdolności myślenia, a do innych – tylko dzięki zdolności zawierzenia. Jak widać, te dwa sposoby poznania różnią się źródłem, które dostarcza danych (rozum, wiara), i przedmiotem, który jest poznawany. Jednakże te dwa porządki poznania nie są sprzeczne, ale komplementarne i prowadzą do pełni prawdy. A jedność prawdy naturalnej i objawionej jest podstawowym postulatem naszego rozumu.
On sam z siebie nie ma zdolności pokonywania granic zmysłów i docierania do Boga. Ale jeżeli jest otwarty na transcendencję, czyli to, co go przewyższa, to analizuje dane płynące z Objawienia. Możliwość wiary zaczyna się już od wzniesienia rozumu ponad to, co materialne. A wiara oczekuje, aby jej przedmiot był poznawany także przy pomocy rozumu. A ten, dochodząc do kresu swoich możliwości, uznaje, że logiczne i wręcz konieczne jest to, co podpowiada mu wiara.
W życiu człowieka przychodzi chwila, kiedy wyraźnie czuje potrzebę związania swoich działań z wartościami, które dają pewność niepodlegającą żadnym wątpliwościom. I łaska wiary, ośmielając rozum, pozwala mu usłyszeć w strumieniu wydarzeń jego własną tęsknotę za Bogiem. To doniosły moment fundamentalnego wyboru. Jeżeli nastąpi serdeczny akt zawierzenia, Bóg obdarzy pewnością, pokojem i prawdą.
ks. Jan Sawicki |