23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzecznik PiS: nie jesteśmy na wojnie z sędziami

Ocena: 0
2082

Wbrew temu, co się twierdzi, nie jesteśmy na żadnej wojnie z sędziami. Zależy nam tylko na zachowaniu porządku prawnego, na przeciwdziałaniu anarchizacji - oświadczył rzecznik PiS Radosław Fogiel.

fot. Sejm RP / wikipedia / CC BY 2.0 / Link

Posłowie PiS złożyli w ubiegłym tygodniu obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym. Projekt m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które uniemożliwiają funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz zadziałania o charakterze politycznym. Prokurator Krajowy polecił prokuratorom, by reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów. Prokuratorzy mają też składać wnioski o wyłączenie sędziów podważających status innych sędziów.

Radosław Fogiel w Radiu Zet był pytany o obie kwestie. "Mamy w naszym kraju dość jasne zasady o tym, kto jest sędzią decyduje mianowanie przez prezydenta RP. Jeden sędzia nie może kwestionować tego, czy drugi sędzia jest sędzią, czy nie jest. Czy ma prawo orzekać, czy nie ma" - podkreślił. Jak zaznaczył sędziowie mają oczywiście prawo kontrolować swoje wyroki, bo na tym polega instancyjność postępowania, ale - dodał - nie mogą decydować o tym czy "sędzia A nie ma prawa w ogóle wydawać wyroków". "To podważanie całego systemu" - ocenił Fogiel.

W poniedziałek rzecznik KE Christian Wigand informował, że Komisja Europejska będzie analizować projekt PiS dotyczący odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów pod kątem jego zgodności z unijnymi regułami. Zapytany o tę decyzję, rzecznik PiS odparł: "Jesteśmy spokojni co do tego, ponieważ w innych krajach unijnych są podobne rozwiązania, chociażby w Niemczech". Dodał, że w Niemczech są przepisy, które pozwalają aby sędziemu, który "sprzeniewierzył się urzędowi lub który negował porządek prawny, postawić zarzuty i skazać na pięć lat więzienia". "My nie idziemy tą drogą, idziemy tylko ścieżką dyscyplinarną" - zaznaczył wicerzecznik PiS.

"Wbrew temu, co jednak się twierdzi, nie jesteśmy na żadnej wojnie z sędziami. Zależy nam tylko na zachowaniu porządku prawnego, na przeciwdziałaniu anarchizacji i - jak to określił prezes Kaczyński - wysadzenia w powietrze polskiego systemu sądowego" - powiedział Fogiel.

Według niego elementem całego sporu jest polityka. "Jeśli sędziowie biorą udział w demonstracjach, które w dużej mierze są demonstracjami antyrządowymi, i następnie widzimy działania skierowane na zastopowanie reform, które rząd PiS chce wprowadzać, to trudno jednak - przy całej dobrej woli i otwartości - uznać, że są to tylko kwestie merytoryczne" - zaznaczył. Jak dodał spór toczący się od czterech lat polega na tym, że PiS uważa, iż system sądowy powinien być zreformowany. Bo "nie może być tak, że mamy formalnie trójpodział władzy, ale jedna z tych władz sama się wybiera, sama ocenia" - podkreślił Fogiel.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter