Gośćmi Michała Karnowskiego 4 czerwca na Floriańskiej 3 byli Bronisław Wildstein, Piotr Zaremba („W Sieci”) i ks. Henryk Zieliński („Idziemy”).
Wspomnienie czerwcowych wyborów
Komisja i Trybunał
Trójpodział opozycji
Piotr Zaremba
Niewykorzystane zwycięstwo
Pamiętam entuzjazm po 4 czerwca. Ludziom Solidarności wydawało się, że ten wynik będzie inny, znacznie mniej korzystny. Nie wierzono w polskie społeczeństwo. A wynik okazał się nagle taki niezwykły. Senatorami zostali Lech i Jarosław Kaczyńscy. I oni też byli w jakiejś mierze współtwórcami Okrągłego Stołu. Tylko że po 4 czerwca natychmiast zaczęli bić na alarm, że trzeba pójść dalej, że trzeba to zwycięstwo wykorzystać. Rząd Mazowieckiego tego nie zrobił.
Bronisław Wildstein
Specyficzna gra
Komisja Europejska, czy szerzej gremia UE, nie zajmują się merytorycznym sporem o Trybunał Konstytucyjny, ale po prostu politycznymi układami. Nie znoszą prawicowego polskiego rządu, tak jak nie znoszą rządu na Węgrzech. W UE wygrała jedna dominująca ideologia lewicowo-liberalna. I nawet ta prawica, która funkcjonuje tam oficjalnie, jest w ogromnej mierze limitowana i ograniczana. Z jednej strony jest więc problem ideologiczny: UE reaguje odrazą na to, co się dzieje w Polsce i na Węgrzech. A z drugiej strony suwerenna polityka polska jest nie na rękę tym dominującym gremiom. Zwolennicy Brexitu ewidentnie będą wykorzystywać przykład Polski i ingerencji w jej suwerenność. Czy to jest brak refleksji ze strony KE? Czy może części polityków zależy, żeby Wielka Brytania odeszła, bo wtedy będzie im wygodniej funkcjonować w Unii? To nie jest wszystko jasne.
ks. Henryk Zieliński
W szeregach PO
Na Platformę Obywatelską jako na formację polityczną został już wydany „wyrok śmierci”, zwłaszcza na PO pod przywództwem Grzegorza Schetyny. Ponieważ jest on personalnie bardzo skonfliktowany nie tylko z Ewą Kopacz, to „ustrzelenie” jej przybocznego Michała Kamińskiego było próbą dyscyplinowania rozłażących się szeregów Platformy. Schetyna jest również skonfliktowany z Donaldem Tuskiem, a to ciągle ważna postać na naszej wewnętrznej scenie politycznej. Dla części działaczy partyjnych czasy Tuska, który trzymał wszystko twardą ręką i nawet największe afery dawało się zamieść pod dywan, były to czasy miodem i mlekiem płynące.
***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 14 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.
Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.
Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.