14 lipca
niedziela
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Duda: Siła prawa gwarancją pokoju

Ocena: 0
1026

– Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym – powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania – dodał.

fot. PAP/Radek Pietruszka

– Najlepszą gwarancją światowego pokoju i bezpieczeństwa jest solidarna, prowadzona z konsekwencją i determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym. Kluczowym tego elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony wszędzie tam, gdzie działają czynniki, stanowiące realne zagrożenie dla stabilności i pokoju, niezależnie od miejsca czy charakteru tego zagrożenia, konwencjonalnego bądź hybrydowego – powiedział w czwartek Duda, który w Jerozolimie wziął udział w spotkaniu organizowanym przez Israel Council on Foreign Relations i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Zdaniem prezydenta "trzeba doprowadzić do sytuacji, w której każdy, kto choć na chwilę ulegnie pokusie działania wedle logiki prawa siły, a więc z użyciem środków militarnych, szybko zrozumie, że zwyczajnie mu się to nie opłaca". – Właśnie na tym mechanizmie opiera się prawdziwa siła prawa – podkreślił Duda.

Dlatego – przekonywał prezydent – strategicznym celem Polski jest jak najszybsza implementacja wszystkich decyzji podjętych przez NATO podczas szczytu w Warszawie w 2016 roku. – Dotyczy to zwłaszcza ustanowienia wysuniętej, wzmocnionej obecności Sojuszu na tzw. wschodniej flance, a także intensyfikacji i współpracy z partnerami w basenie Morza Bałtyckiego oraz na wschodzie, wszędzie tam, gdzie prowadzone są dziś agresywne działania podważające europejski ład, oparty na umowach międzynarodowych – sprecyzował.

– Bezpieczeństwo poprzez odstraszanie nie wyklucza dialogu, przeciwnie – zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy gotowi do dialogu – zadeklarował Duda. Jak jednak zastrzegł, aby ten dialog był efektywny musi być prowadzony z pozycji zaufania do własnego potencjału obronnego. – Właśnie dlatego Polska sukcesywnie zwiększa swoje nakłady na siły zbrojne i przeprowadza ich dynamiczną modernizację – wyjaśnił prezydent. Podkreślił też, że bardzo liczy na polsko-izraelską współpracę w dziedzinie obronności.

– Odpowiedzialna polityka bezpieczeństwa musi jednak wykraczać poza bezpośrednie sąsiedztwo, w gronie naszych sojuszników wielokrotnie podkreślałem, że Polska sprzeciwia się tzw. regionalizacji bezpieczeństwa i jego reglamentacji, pomiędzy poszczególne obszary – zaznaczył prezydent. Jak podkreślił, wszyscy nasi sojusznicy zasługują na bezpieczeństwo w takim samym stopniu.

Dlatego – tłumaczył Duda – Polska angażuje się w zwalczanie zagrożeń na Bliskim Wschodzie i w regionie Morza Śródziemnego. – Jesteśmy aktywnym członkiem międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, w ramach operacji Inherent Resolve uruchomiliśmy dwa kontyngenty wojskowe: powietrzny, realizujący zadania rozpoznawcze, i szkoleniowy – zaznaczył.

Prezydent wyraził "głębokie uznanie dla działań Izraela na rzecz zwalczania terroryzmu". Zdaniem Dudy, "Polskę i Izrael łączą bardzo dobre stosunki, a nasze narody – ponad 1000-letnie dzieje wzajemnych relacji". Jak ocenił, niezbędna jest perspektywa współdziałania Polski i Izraela w przestrzeni międzynarodowej.

– W ciągu kilku ostatnich lat historia gwałtowne przyspieszyła, pojawiły się nowe wyzwania i zagrożenia, na które powinniśmy wspólnie szukać odpowiedzi – oświadczył prezydent.

– Jestem głęboko przekonany, że budowa trwałych i dojrzałych relacji pomiędzy narodami powinna się opierać nie tyle na doraźnych interesach, ile na wspólnie wyznawanych zasadach i wartościach. Dlatego priorytety prowadzonej przeze mnie polityki ogniskują się wokół dwóch uniwersalnych pojęć: bezpieczeństwa oraz wspólnoty – powiedział Duda. Jak ocenił, poczucie bezpieczeństwa oraz przynależności do wspólnoty to "podstawowe pragnienie naszych społeczeństw".

Szczególne znaczenie ma dla Polski więź transatlantycka. Jak mówił Duda, Polska liczy na owocną współpracę z nową administracją USA, w tym w kwestiach obronności, energetyki czy innowacji.

Prezydent podkreślił, że Polska angażuje się też we wzmacnianie współpracy w naszym regionie Europy Środkowej, a także w regionie tzw. Trójmorza. Zapowiedział, że w lipcu we Wrocławiu odbędzie się drugi szczyt państw Trójmorza. Zapewnił, że Polska jest rzecznikiem jedności europejskiej, opowiada się jednak za reformami UE, które powinny wzmocnić zaufanie obywateli do Unii oraz wzmocnić jej konkurencyjność gospodarczą.

Na zakończenie wizyty Duda złoży wieniec na brytyjskim cmentarzu wojennym w Ramli, gdzie znajdują się 272 polskie groby żołnierskie z lat 1940-1947.

Z Jerozolimy Marzena Kozłowska (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter