27 lutego
sobota
Gabriela, Anastazji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Cuda nad urną

Ocena: 2.3
1964

Słychać jeszcze w prasie echa ostatnich wyborów samorządowych. Dlatego ciągle aktualna pozostaje nowa książka znanego z naszych łamów Piotra Kościńskiego „Jak sfałszować wybory?”.

Swego rodzaju antypodręcznik, w którym autor, tłumacząc mechanizmy pozwalające na „cuda nad urną”, demaskuje antydemokratyczne metody.

Jednocześnie uświadamia nam, że fałszowanie wyborów to nie domena krajów trzeciego świata czy państw zdominowanych przez władzę autorytarną. Piotr Kościński pokazuje, że mechanizmy, których legalność jest dalece wątpliwa, często są stosowane w krajach o tak długotrwałych tradycjach demokratycznych, jakimi niewątpliwie są Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania. Jest to możliwe także dlatego, że granica pomiędzy legalnymi działaniami a fałszerstwem często jest dziś bardzo cienka. Politycy zaś skwapliwie to wykorzystują – dobrym przykładem jest choćby gerymanderka, czyli wytyczanie wciąż nowych granic okręgów w celu odniesienia maksymalnych korzyści przez jedną stronę. Po lekturze książki czytelnik zdaje sobie sprawę, że fałszerstwo wyborcze jest dziś dużo bardziej skomplikowanym problemem niż proste dopisywanie głosów czy przekupywanie zwolenników.

Nie nastraja to optymistycznie, zwłaszcza jeżeli weźmie się po uwagę także nowe możliwości „wpływania na wynik wyborów”, jakie dają najnowsze technologie. Są one coraz bardziej zaawansowane, skomplikowane, a przez to trudniejsze do udowodnienia jako jednoznacznie fałszerstwo – i bardziej dwuznaczne moralnie.

Jeżeli wziąć pod uwagę skandal, jaki miał miejsce przy poprzednich wyborach samorządowych w Polsce – pamiętną książeczkę, która spowodowała taki mętlik w głowach polskich wyborców, że aż kilkanaście procent głosów w niektórych okręgach uznano za nieważne – to okaże się, że temat jest nam niepokojąco bliski.

W książce przeczytamy nie tylko o tej sprawie. Czytelnik będzie mógł tu znaleźć wnikliwe opisy wszystkich najgłośniejszych afer związanych z fałszowaniem wyborów z ostatnich kilku lat. Autor podzielił je ze względu na mechanizm fałszerstwa, jaki w danym przypadku stosowano. Dodatkowo każdy z rozdziałów zakończył cytatem z pracy naukowej czy wypowiedzi ekspertów, co sprawia, że nie są to jedynie publicystyczne rozważania, ale studium problemu. Chociaż także pełne anegdot i lekko napisane, co pozwala przyjemne połączyć z pożytecznym.

Mnie najbardziej spodobały się fragmenty o wyborach za naszą wschodnią granicą. Autor osobiście obserwował wysiłki Wiktora Janukowycza czy Aleksandra Łukaszenki w walce o władzę. Opisy tych procesów mają charakter reporterskiej relacji, naznaczone są osobistym świadectwem i dodatkowo podnoszą wartość tej pozycji.

Piotr Kościński, „Jak sfałszować wybory”, Trzecia Strona, Warszawa 2018, 232 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 lutego

Sobota, I Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni
Oto teraz czas upragniony,
oto teraz dzień zbawienia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 5, 43-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 27 lutego – par. św. Stanisława Kostki (ul. Hozjusza 2, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter