8 grudnia ogłoszono wyniki 82. Konkursu Szopek Krakowskich.
Fot. PAP/Łukasz GągulskiW tym roku do rywalizacji zgłoszono 226 prac. Wśród nich znalazło się 65 szopek w kategorii seniorów, 18 szopek młodzieżowych, 28 szopek rodzinnych, 46 szopek dziecięcych indywidualnych, 33 szopki szkolne oraz 36 szopek kategorii OFF.
Szopki krakowskie to przekraczające nieraz 2 metry wysokości przenośne teatry. Budowali je murarze, którzy zimą podczas przymusowej przerwy w pracy szukali innych źródeł utrzymania. Następnie najmowali się do domów krakowskich mieszczan i począwszy od drugiego dnia świąt, za pomocą szopek odgrywali bożonarodzeniowe przedstawienia.
Zwyczaj przetrwał aż do I wojny światowej, a później został zapomniany. Dopiero w 1937 r. miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich, który z przerwą w okresie okupacji trwa do dnia dzisiejszego. Od 1946 r. jego organizatorem jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W 2018 r. krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To pierwszy wpis dotyczący niematerialnego dziedzictwa z Polski.