2 grudnia
poniedziałek
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W głąb siebie

Ocena: 0
2235

Nietuzinkowe rekolekcje można przeżyć, sięgając po książkę „Droga do zbawienia”.

Nietuzinkowe rekolekcje można przeżyć, sięgając po książkę „Droga do zbawienia”. Rozważania oparte na fragmentach Pisma Świętego przygotowało siedmiu dominikanów: o. Maciej Biskup, o. Tomasz Golonka, o. Wojciech Gomułka, o. Tomasz Grabowski, o. Paweł Kozacki, o. Jakub Nesterowicz, o. Adam Szustak. Bazują one na fragmentach Księgi Rodzaju, Powtórzonego Prawa, Daniela, Wyjścia, Jeremiasza, Nehemiasza, Ozeasza, na Psalmach, Ewangelii wg św. Marka, Łukasza, Mateusza i Jana oraz na Dziejach Apostolskich. „Droga do zbawienia” to historia Bożych interwencji w dziejach człowieka, działania przeciwko złu, cierpieniu, temu wszystkiemu, co nas od Niego oddziela – pisze wydawca. Podkreśliłabym, że dominikańskie rozważania są głębokim zejściem do wnętrza duszy, by przyjrzeć się sobie w perspektywie doczesności, wskazówką drogi do Boga.

Na podstawie jednego z najkrótszych psalmów – 131, zwanego psalmem pieśni stopni albo pieśni pielgrzymów o. Golonka rozważa ufność człowieka do Boga. Ufności można się nauczyć tylko w jeden sposób – trwając na modlitwie. Mimo że trudne jest czasami to, iż nie doznajemy w chwili obecnej pocieszenia, spokoju wypełnienia Panem Bogiem. Kiedy trwamy na modlitwie mimo różnych przeszkód – poczucia braku czy tęsknoty – to jest to właśnie ufność – pisze o. Golonka. Przypomina, że św. Teresa z Lisieux ufność określała jako środek trafiający bezpośrednio do Pana Boga, który też otwiera nas na prawdziwe szczęście, które Pan Jezus nam przynosi.

Jakże aktualne są rozważania rekolekcjonistów na obecny czas. „Ludzie budujący wieżę Babel chcą być niezależni, samodzielni, niezwiązani z Bogiem. Budują znak po to, żeby być razem, żeby on ich skupiał i gromadził i aby mogli pomagać sobie nawzajem w dążeniu do wielkości. Ten znak jedności jednocześnie tknięty jest pokusą tytanizmu i pragnieniem osiągnięcia czegoś ogromnego, wykraczającego ponad ludzkie siły. (…) Mamy podobną postawę wówczas, gdy kształtujemy samych siebie jako funkcjonujących bez Boga, jako tych, którzy chcą być poza Bożym planem, poza Jego pomysłem na stworzenie. Bóg stworzył nas do zależności, dlatego potrzebujemy siebie nawzajem” – pisze o. Grabowski.

Książka powstała na podstawie serii filmów „Droga do zbawienia” opublikowanych w serwisie Dominikanie.pl. Zawiera po pięć rozważań każdego z autorów. Chociaż przygotowana została z zamysłem przeżywania siedmiu tygodni Wielkiego Postu, jest lekturą ponadczasową. Można po nią sięgnąć niezależnie od okresu roku liturgicznego. Tym bardziej przydatna może być w tegorocznym przygotowaniu do Świąt Zmartwychwstania, jeśli nie będziemy mogli uczestniczyć w tradycyjnych rekolekcjach w kościele albo będziemy chcieli przeżywać je w indywidualnie w domu zgromadzenia zakonnego.

 


Maciej Biskup OP, Tomasz Golonka OP, Wojciech Gomułka OP, Tomasz Grabowski OP, Paweł Kozacki OP, Jakub Nesterowicz OP, Adam Szustak OP; Droga do zbawienia, W Drodze, Poznań 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka tygodnika „Idziemy”, absolwentka ziołolecznictwa na SGGW i dziennikarstwa na UW, korespondentka Vatican News


irena.swierdzewska@idziemy.com.pl

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Poniedziałek, I Tydzień Adwentu
Panie, Boże nasz, przyjdź, aby nas uwolnić,
okaż swoje oblicze, a będziemy zbawieni.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 8, 5-11
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 29 XI - 7 XII 
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter