Dzięki lekturze czytelnik może zainspirować się, jak rozmawiać nie tylko z Bogiem, ale i z innymi ludźmi.

Dwaj dominikanie: kard. Timothy Radcliffe z Oksfordu i biblista Łukasz Popko z Jerozolimy rozmawiają o tym, jak Bóg rozmawia z ludźmi. Wybrane fragmenty Pisma Świętego zostały przełożone z języków oryginalnych przez ojca Łukasza.
Książka zawiera 18 rozdziałów dotyczących biblijnych rozmów z Bogiem. Choć napisana jest lekkim stylem, nie jest oderwana od problemów świata współczesnego. Dialogi biblijne, i te udane i te nieudane, poważne i żartobliwe, pokazują czytelnikowi, jakim rozmówcą jest Bóg. Każdemu rozdziałowi towarzyszy dzieło sztuki, które pomaga w interpretacji treści.
Autorzy przysłuchują się dramatycznej pierwszej rozmowie w Edenie po grzechu pierworodnym, potem rozmowie z mordercą Kainem, z bezdzietnym i starzejącym się Abrahamem, z Jakubem walczącym z Bogiem, z Mojżeszem emigrantem, ze sfrustrowanym Eliaszem, z jąkającym się Jeremiaszem, z rozgniewanym Jonaszem.
Następnie pojawia się dialog pomiędzy zakochanymi z Pieśni nad Pieśniami i płynnie czytelnik przechodzi do Nowego Testamentu. Życie Jezusa zaczyna się również od rozmowy Gabriela i Maryi, następnie widzimy Go jako dwunastolatka, który wymyka się Maryi i Józefowi z rąk w świątyni. Nauczanie Jezusa dokonuje się również poprzez rozmowy: z uczniami na temat tego, za kogo Go uważają ludzie, z saduceuszami o prawie lewiratu i zmartwychwstaniu, z Piłatem.
Wreszcie rozmowa jest również okazją do spotkania Zmartwychwstałego z uczniami idącymi do Emaus, i nad Jeziorem Galilejskim z Piotrem. Na końcu pojawia się konfliktowa rozmowa Piotra z Pawłem dziejąca się już w czasie Kościoła.
Książka pod patronatem tygodnika „Idziemy”.