13 lipca
poniedziałek
Henryka, Kingi, Andrzeja
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bielsko-Biała: tradycja i wartości poprzez film

Ocena: 0
1428
Realizację filmów na temat zasłużonych osobistości – błogosławionych i świętych – związanych bezpośrednio lub pośrednio z Podbeskidziem rozpoczęła bielska Fundacja „Luce”.
2015-10-08 10:44
rk / Bielsko-Biała (KAI), mz
 
Jej nowy projekt edukacyjny „M jak szaleństwo. Krzewienie tradycji kulturowej poprzez film” ma przekonać młodych ludzi, że nietuzinkowe postaci historyczne mogą być inspiracją dla współczesnego człowieka.

Działacze fundacji, która swą nazwę wzięła od zaangażowanej w ruch Focolari Chiary Badano – określaną „Chiarą Luce” – „Jasnym Światłem” – chcą zrealizować trzy filmy o zasłużonych osobistościach związanych z terenem diecezji bielsko-żywieckiej. – Historie życia tych ludzi mają być dostosowane do wymogów współczesnej publiczności i przedstawione w sposób przystępny dla młodych widzów – tłumaczy współzałożyciel fundacji, ks. Mateusz Dudkiewicz. W projekt zaangażowali się członkowie grupy teatralnej „Wj 12” z Żywca.

W ramach przedsięwzięcia powstaną trzy filmy na temat serafitek – błogosławionej s. Małgorzaty Łucji Szewczyk i błogosławionej Sancji Janiny Szymkowiak, oraz urodzonego w Skoczowie świętego Jana Sarkandra.

– Każdy z trzech odcinków będzie podzielony na dwie części: dokumentalną oraz współczesno-fabularną. Pierwsza przedstawi sylwetkę prezentowanego bohatera, druga najważniejsze elementy z życiorysu, ujęte we współczesnym kontekście – wyjaśnia bielsko-żywiecki kapłan.

Realizacji projektu podjęli się profesjonaliści branży filmowej. Reżyserem filmów będzie Rafał Sakowski (IRIS Media), autorem zdjęć Tadeusz Chudy, a koordynatorem merytorycznym siostra Daria Dobrowolska.

Kulminacyjnym momentem projektu będą dwa uroczyste pokazy filmowe, które odbędą się w Bielsku-Białej oraz Żywcu – miejscowościach, w których kręcony będzie materiał. Premiery – 14 listopada w Żywcu (Kino Janosik) i 15 listopada w Bielsku -Białej (Luce Arena). W planach także pokazy filmowe – w Skoczowie i w Oświęcimiu.

Więcej na temat projektu na www.mjakszalenstwo.pl oraz facebookowym profilu Fundacji Luce, gdzie na bieżąco publikowane będą zdjęcia z planu filmowego i informacje o postępach produkcji.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015.

Fundację Luce w ubiegłym roku powołali do życia ks. Mateusz Dudkiewicz z grupą przyjaciół. Głównym celem działalności organizacji jest pomoc społeczna, edukacja kulturalna, rozwijanie sportowych zainteresowań i pasji oraz praca z młodzieżą. Fundacja znana jest także z teatralnych i filmowych akcji ewangelizacyjnych oraz organizacji innych wydarzeń.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Poniedziałek, XV Tydzień zwykły
+ Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 1,10-17; Ps 50,8-9.16b-17.21.23; Mt 10,34-11,1
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter