25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie wokół wystawy - dyskusja o obrazach Zwiastowania

Ocena: 4.3
851

W najbliższą środę 17 stycznia o godz. 18.00 teologowie będą „Obraz po obrazie” rozmawiać o tajemnicy Zwiastowania przedstawionej przez współczesnych malarzy w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”. Spotkanie towarzyszy wystawie obrazów Zwiastowania w podziemiach katedry św. Floriana na warszawskiej Pradze. Ekspozycję można odwiedzać do końca stycznia. W marcu będzie prezentowana w Rzymie.

fot. materiały prasowe

Do zabrania głosu w dyskusji panelowej „Teologowie: Obraz po obrazie” zostali zaproszeni: patrolog ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW, biblistki: s. prof. Joanna Nowińska z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Barbara Strzałkowska z UKSW oraz ks. prof. Jan Sochoń – filozof i poeta. Spotkanie poprowadzi Juliusz Gałkowski, historyk i krytyk sztuki. 

Dyskusja teologów towarzyszyć będzie wystawie, na której prezentowanych jest dwadzieścia współczesnych obrazów Zwiastowania, autorstwa dziesięciu polskich malarzy: Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz, Grzegorza Wnęka i Michała Żądło. 
Wystawa miała swoją premierę przed dwoma miesiącami, 17 listopada 2023 r. w gościnnych podziemiach katedry św. Floriana.  „Zwiastowanie – to jak podkreśla kurator wystawy dr Dariusz Karłowicz – niewątpliwie jedno z największych i najpiękniejszych wyzwań chrześcijańskiej sztuki”. Jeszcze w styczniu planowane jest oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji.

Wideo z wernisażu: https://www.youtube.com/watch?v=PydmsxJjcsU

Strona projektu Namalować katolicyzm od nowa: https://angelicum.it/st-john-paul-ii-institute-of-culture/lets-paint-catholicism-again/pl/

Organizatorami wystawy i wydarzeń jej towarzyszących są: Teologia Polityczna, Fundacja Świętego Mikołaja oraz Instytut Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum w Rzymie.
________________________
Teologowie: obraz po obrazie
Kiedy: 17 stycznia (środa) godz. 18:00
Gdzie: podziemia katedry warszawsko-praskiej, ul. Floriańska 3, Warszawa
Wstęp wolny!


 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 6. 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter