23 stycznia
niedziela
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań: kilkuset młodych artystów wraca do źródeł

Ocena: 0
1650
Poznań stanie się wokalną stolicą Polski podczas VIII Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores.
2015-09-07 19:51
ms / Poznań (KAI), mz
 
– Wydarzenie, w którym weźmie udział ponad 800 młodych artystów odbywa się pod hasłem Ad fontes – do źródeł, i wpisuje się w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski – mówi KAI ks. prałat Szymon Daszkiewicz.

Do Poznania w dniach od 10 do 13 września przyjadą młodzi śpiewacy z kraju i z Europy. – To tutaj na Ostrowie Tumskim 1050 lat temu sprawowano liturgię i wykonywano śpiew sakralny, dlatego chcemy zaprosić uczestników kongresu do odkrywania źródeł wiary, źródeł muzyki, źródeł naszej społeczności i źródeł historii – podkreśla ks. Daszkiewicz, jeden z organizatorów wydarzenia.

Kilkudniowe spotkania będą m.in. okazją do wysłuchania koncertów w ramach Nocy Chórów w kilku kościołach Poznania. W katedrze odbędzie się nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, a w poznańskiej farze prawykonanie Kantaty Ad Fontes, skomponowanej specjalnie na tę okazję przez Bartosza Chajdeckiego.

– Kantata oferuje cały możliwy wachlarz środków artystycznego wyrazu, poczynając od orkiestry symfonicznej, przez rozbudowaną grupę perkusyjną, chór mieszany, solistów i chór chłopięcy – mówi Mateusz Prendota. Prezydent Zarządu Polskiej Federacji Pueri Cantores wyraził radość, że wydarzenie będzie miało miejsce w Poznaniu, który jest uznawany za stolicę polskiej chóralistyki.

Szczegółowy program VIII Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores znajduje się na stronie puericantores.pl.

Polska Federacja Pueri Cantores jest stowarzyszeniem chórów chłopięcych, dziewczęcych, dziecięcych, młodzieżowych działających w ramach Kościoła rzymsko-katolickiego. Początki międzynarodowej federacji sięgają początków XX wieku, a pierwszy międzynarodowy kongres Pueri Cantores odbył się w 1947 r.

Zadaniem organizacji jest wychowanie przez śpiew i uczestnictwo w liturgii oraz głoszenie idei pokoju. Papież Jan Paweł II w 1999 r. mówił do śpiewaków z Pueri Cantores: „Macie ważną rolę do spełnienia w życiu Kościoła. Jesteście małymi posłańcami Piękna”.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
Niedziela Słowa Bożego
Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,1-4;4,14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Słowo Boże w naszym życiu (komentarz "Idziemy")Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter