15 sierpnia
sobota
Napoleona, Stelii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polak w Berlinie

Ocena: 0
4517

„Pomiędzy słowami”, nowy film mieszkającej w Holandii polskiej reżyser Urszuli Antoniak, na ostatnim festiwalu w Gdyni został zasłużenie nagrodzony za zdjęcia i dźwięk.

fot. Best Film

Później, na jesiennym Warszawskim Festiwalu Filmowym, otrzymał wyróżnienie jury ekumenicznego. Utwór ten był jednym z niewielu filmów na festiwalu w Gdyni, które wzbudziły mój szacunek – z powodu ciekawej formy i ważnego przesłania.

Akcja rozgrywa się w Berlinie, gdzie mieszka młody polski prawnik Michał. Pracując w wielkiej firmie jako Michael, stara się za wszelką cenę wtopić w niemieckie otoczenie. W pewnym sensie naśladuje zachowanie niemieckich współpracowników, głównie swojego szefa. Specjalizuje się, o ironio, w pomocy prawnej dla imigrantów, co jest dzisiaj w Niemczech na czasie.

Egzystencję Michaela zakłóca poznanie pracującej w barze polskiej dziewczyny Aliny, jednak prawdziwy przełom stanowi nagłe pojawienie się ojca. Stanisław jest lekkoduchem, którego syn właściwie nie znał. Od tego momentu powolna akcja czarno-białego filmu nabiera dramatyzmu i wigoru. Kilkudniowe przebywanie z ojcem, konfrontacja postaw, wspólny obiad z niemieckim szefem, a także długie rozmowy po polsku uświadamiają młodemu mężczyźnie, że jego starania o bycie wzorowym Niemcem były zabiegiem fikcyjnym. Nie można bowiem tak łatwo oderwać się od swoich korzeni. Michał nagle zdaje sobie sprawę, że sztucznie egzystuje między swoim szefem Franzem i licznymi Afrykanami, którym stara się pomagać jako prawnik.

Urszula Antoniak nie ukazuje dramatu bohatera od strony powierzchownie patriotycznej. Z sukcesem stara się pogłębić problemy asymilacji wykształconych Polaków mieszkających w Niemczech. Zapewne przenosi też do „Pomiędzy słowami” swoje doświadczenia polskiej artystki mieszkającej za granicą. Zadajmy więc pytanie: czy odnosząca sukcesy na międzynarodowych festiwalach Urszula Antoniak bywa tam traktowana jako w pełni europejska autorka filmowa?

 

„Pomiędzy słowami”, Polska/Holandia/Niemcy, 2017. Scenariusz i reżyseria: Urszula Antoniak. Wykonawcy: Jakub Gierszał, Andrzej Chyra, Christian Lober, Justyna Wasilewska i inni. Dystrybucja: Best Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 sierpnia

Sobota, XIX Tydzień zwykły
+ Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Stoi Królowa po Twojej prawicy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ap 11,19; 12,1.3-6.10; Ps 45, 7 i 10-12. 14-15;1 Kor 15,20-26; Łk 1,39-56
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Transmisje obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej w Radiu Warszawa

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter