24 listopada
niedziela
Flory, Emmy, Chryzogona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Płatonow na współcześnie

Ocena: 0
2866

Twórcy nowej inscenizacji „Platonowa”, młodzieńczej sztuki Antoniego Czechowa, odnalezionej dopiero w latach 20. XX w. i często po wojnie wystawianej, poszli po linii modnego uwspółcześniania na siłę dzieł klasyki teatru.

Anna Gryszkówna zredukowała długi tekst i przeniosła akcję w czasy współczesne. Bohaterami spektaklu w warszawskim Teatrze na Woli nie są przedstawiciele XIX-wiecznej rosyjskiej inteligencji w prowincjonalnym majątku, lecz – jak się domyślamy – współcześni młodzi pracownicy firm i korporacji, którzy uczestniczą w zabawach i przyjęciach, spędzając czas na niezobowiązujących romansach i przyjemnościach. Filozofujący o sensie życia i miłości bohaterowie autentycznego „Platonowa” zajmują się jednak nie tylko romansami, lecz także sprawami funkcjonowania majątku, spłatami długów i innymi problemami dnia codziennego. Płatonow, inteligentny i cyniczny wiejski nauczyciel, jest uwielbiany przez kobiety, co próbuje wykorzystać do egoistycznych celów. Jego relacje z kobietami są główną osią dramaturgii utworu. W tak ukazanym Czechowowskim świecie, przepełnionym na przemian smutkiem, ironią i nostalgią, odnajdujemy głębsze refleksje na temat ludzkich dramatów, charakterów i przemijania.

Tymczasem w przedstawieniu Gryszkówny bohaterowie zachowują się jak niedojrzałe dzieciaki. Agresywne zachowania maskują ich płytkość i prymitywizm. Tytułowa postać została tu mocno spłaszczona. Można więc stwierdzić, że dynamicznie prowadzony spektakl na motywach „Płatonowa” (jak lojalnie uprzedzono w tytule) został niepotrzebnie zredukowany w stosunku do oryginału.

 

Teatr Dramatyczny w Warszawie. Scena na Woli. Antoni Czechow. „Kilka scen z życia. Według »Płatonowa«”. Adaptacja i reżyseria: Anna Gryszkówna. Wykonawcy: Otar Saralidze, Agata Wątróbska, Martyna Kowalik, Agata Góral i inni. Premiera: 1 marca

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 listopada

XXX IV Niedziela zwykła
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
Błogosławiony, który przybywa w imię Pańskie.
Błogosławione Jego królestwo, które nadchodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 33b-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Na kolana!
+ Nowenna do św. Andrzeja Apostoła 21-29 XI

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter