19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pieniądze i szczęście

Ocena: 0
1445

Klasyczna sztuka Szolema Alejchema była wielokrotnie w wersji oryginalnej wystawiana na deskach Teatru Żydowskiego. W ramach nowej polityki repertuarowej dyrekcja teatru postanowiła wystawić to klasyczne dzieło, charakteryzujące się poetyckim stylem „z myszką”, w wersji uwspółcześnionej.

fot. Andrzej Wencel (mat. pras. Teatru Żydowskiego)

Oglądamy więc przygody biednego krawca Szymełe Sorokiera – przeniesionego z dawnego sztetla do współczesności – który wygrywa nagle na loterii dwadzieścia milionów. Bohaterowi, z trudem utrzymującemu rodzinną firmę, od zdobytego nagle majątku przewraca się w głowie. Wraz z żoną zaczyna udawać bogacza, inwestora, a przede wszystko szastać na prawo i lewo gotówką. Jak należało się spodziewać, wpada w tarapaty…

Akcja toczy się wartko, dialogi wydają się autentycznie zabawne i inteligentne, chociaż utrzymane zostały w nieco tandetnym stylu estradowo-kabaretowym, znanym z programów telewizyjnych. Realizatorzy przedstawienia wpisali w parodiowanie programów telewizyjnych w rodzaju „Koła fortuny”, co ma podkreślać satyryczną wymowę spektaklu, sprowadzającą się do tezy, że chciwość nie prowadzi do niczego dobrego. „Wielka wygrana” jest więc przedstawieniem w miarę spójnym stylistycznie, odwołującym się do języka współczesnych mediów. Z tego powodu można zaakceptować czasami przerysowaną grę zespołu aktorskiego.

 

Teatr Żydowski. Scena w Klubie Garnizonowym przy Al. Niepodległości 141 A. „Wielka wygrana”. Tekst sztuki: Marta Guśniowska na podstawie utworu Szolema Alejchema. Reżyseria: Tomasz Szczepanek. Wykonawcy: Marek Węglarski, Joanna Przybyłowska, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Małgorzata Trybalska, Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Rafał Rutowicz, Piotr Wiszniowski. Premiera: 10 marca

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter