19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O praktykowaniu wiary

Ocena: 0
2357
Czy naprawdę wierzysz? To kolejny amerykański film z serii chrześcijańskich utworów ewangelizacyjnych.
Tego rodzaju dzieła mają niełatwą drogę dystrybucyjną i z trudem wchodzą na ekrany. Powodem jest oczywista niechęć wielkich wytwórni hollywoodzkich i dystrybutorów do chrześcijaństwa. Jednak twórcy tego filmu, podobnie jak w przypadku poprzedniej ich produkcji „Bóg nie umarł”, zdołali przebić się przez niechęć większości nieprzychylnego środowiska filmowego i tzw. krytyki.

W filmie zagrali znani aktorzy, w tym gwiazdy hollywoodzkie jak Mira Sorvino czy Cybil Shepherd. Autorzy nawiązują do modnej od wielu lat filmowej formy, polegającej na przeplataniu kilku osobnych, równoległych historii, które łączą się w dramatycznym zakończeniu. Oglądamy więc normalny film hollywoodzki „z życia”, propagujący wartości chrześcijańskie. Opowieści o powrocie bohaterów do wiary zostają tu splecione z niezwykłym spotkaniem pastora z ulicznym kaznodzieją, który wzywa go do pogłębienia wiary i dawania świadectwa poprzez dobre uczynki. Wszystkie pojawiające się postacie – samotna dziewczyna w ciąży, chory na raka mężczyzna, małżeństwo cierpiące po śmierci dziecka, młody przestępca i jego nawrócony kumpel, wierzący ratownik oraz jego adwokatka – muszą skonfrontować się z siłą wiary i niewytłumaczalnych, często dramatycznych zdarzeń. Ważnym elementem jest wędrujący z rąk do rąk krzyżyk.
Można oczywiście dyskutować, czy w realnym życiu w gronie kilkunastu osób może nastąpić tyle cudownych zdarzeń i nawróceń. Czy autorzy przekonująco uzasadnili postępowanie wszystkich bohaterów? W przypadku tego rodzaju filmu „ewangelizacyjnego” jest rzeczą niezwykle ważną, żeby nie przekonywał tylko praktykujących chrześcijan, lecz docierał do wątpiących i niewierzących (szczególnie młodzieży), którzy czynnie uczestniczą we współczesnej kulturze, najczęściej wrogiej chrześcijaństwu.


„Czy naprawdę wierzysz?”, USA, 2015. Reżyseria – Jonathan M. Gunn. Wykonawcy: Mira Sorvino, Sean Astin, Alexa Pena Vega, Delroy Lindo, Cybill Shepherd i inni. Dystrybucja – Kino Świat, Rafael Film

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat, Rafael Film

Idziemy nr 40 (523), 4 października 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter