4 kwietnia
sobota
Izydora, Waclawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O praktykowaniu wiary

Ocena: 0
2216
Czy naprawdę wierzysz? To kolejny amerykański film z serii chrześcijańskich utworów ewangelizacyjnych.
Tego rodzaju dzieła mają niełatwą drogę dystrybucyjną i z trudem wchodzą na ekrany. Powodem jest oczywista niechęć wielkich wytwórni hollywoodzkich i dystrybutorów do chrześcijaństwa. Jednak twórcy tego filmu, podobnie jak w przypadku poprzedniej ich produkcji „Bóg nie umarł”, zdołali przebić się przez niechęć większości nieprzychylnego środowiska filmowego i tzw. krytyki.

W filmie zagrali znani aktorzy, w tym gwiazdy hollywoodzkie jak Mira Sorvino czy Cybil Shepherd. Autorzy nawiązują do modnej od wielu lat filmowej formy, polegającej na przeplataniu kilku osobnych, równoległych historii, które łączą się w dramatycznym zakończeniu. Oglądamy więc normalny film hollywoodzki „z życia”, propagujący wartości chrześcijańskie. Opowieści o powrocie bohaterów do wiary zostają tu splecione z niezwykłym spotkaniem pastora z ulicznym kaznodzieją, który wzywa go do pogłębienia wiary i dawania świadectwa poprzez dobre uczynki. Wszystkie pojawiające się postacie – samotna dziewczyna w ciąży, chory na raka mężczyzna, małżeństwo cierpiące po śmierci dziecka, młody przestępca i jego nawrócony kumpel, wierzący ratownik oraz jego adwokatka – muszą skonfrontować się z siłą wiary i niewytłumaczalnych, często dramatycznych zdarzeń. Ważnym elementem jest wędrujący z rąk do rąk krzyżyk.
Można oczywiście dyskutować, czy w realnym życiu w gronie kilkunastu osób może nastąpić tyle cudownych zdarzeń i nawróceń. Czy autorzy przekonująco uzasadnili postępowanie wszystkich bohaterów? W przypadku tego rodzaju filmu „ewangelizacyjnego” jest rzeczą niezwykle ważną, żeby nie przekonywał tylko praktykujących chrześcijan, lecz docierał do wątpiących i niewierzących (szczególnie młodzieży), którzy czynnie uczestniczą we współczesnej kulturze, najczęściej wrogiej chrześcijaństwu.


„Czy naprawdę wierzysz?”, USA, 2015. Reżyseria – Jonathan M. Gunn. Wykonawcy: Mira Sorvino, Sean Astin, Alexa Pena Vega, Delroy Lindo, Cybill Shepherd i inni. Dystrybucja – Kino Świat, Rafael Film

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat, Rafael Film

Idziemy nr 40 (523), 4 października 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 kwietnia

Wielu Żydów ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego.
Dziś w Kościele: sobota, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,21-28; Jr 31,10-13; J 11,45-57
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
4 kwietnia – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Księcia Ziemowita 39, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter