20 września
czwartek
Filipiny, Eustachego, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nowy sezon w Teatrze Wielkim

Ocena: 0
903

Dyrekcja Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaprezentowała repertuar na sezon artystyczny 2016/2017: premiery kilku oper i baletów do muzyki kompozytorów polskich i zagranicznych.

Dyrekcja TW postawiła na współpracę z teatrami europejskimi, większość premier będzie więc zrealizowana w koprodukcjach.

Już 21 października odbędzie się premiera opery „Goplana” Władysława Żeleńskiego, opartej na motywach „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Przedstawienie wyreżyseruje Janusz Wiśniewski (zarazem autor scenografii i kostiumów), a orkiestrę TW poprowadzi Grzegorz Nowak. Z kolei 11 grudnia wejdzie na afisz nowa inscenizacja „Czarodziejskiego fletu” W.A. Mozarta (koprodukcja z teatrem w Berlinie) w inscenizacji Susanne Andrade i Barriego Kosky’ego. Na 17 marca 2017 r. została zaplanowana premiera „Turka we Włoszech” Gioacchina Rossiniego w reżyserii Christophera Aldena (koprodukcja z teatrami w Turynie i Dijon). Przyszły sezon operowy 10 czerwca 2017 r. zamknie premiera współczesnej opery „Umarłe miasto” Ericha Wolfganga Korngolda w reżyserii Mariusza Trelińskiego (koprodukcja z teatrem z Barcelony).

Program baletowy rozpocznie premiera składanki „Chopiniana/Bolero/Chroma”, będącej mieszanka tańca klasycznego (Michaił Fokin) i nowoczesnego (Krzysztof Pastor i Wayne McGregor). Będzie też premiera nowej inscenizacji – 20 maja przyszłego roku – klasycznego baletu „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego w choreografii Krzysztofa Pastora. Sezon zamknie 14 czerwca 2017 r. premiera baletu „Darkness” do muzyki J.S. Bacha i Philipa Glassa w choreografii Izadory Weiss.

W programie Teatru Wielkiego znajdą się oczywiście spektakle operowe i baletowe, których premiery odbyły się w poprzednich sezonach, jak „Cud mniemany albo krakowiacy i górale” Stefaniego, „Madame Butterfly” Pucciniego, „Nabucco” i „Traviata” Verdiego, „Oniegin” Czajkowskiego, „Pasażerka” Weinberga, „Straszny dwór” Moniuszki, „Wilhelm Tell” Rossiniego i kilka utworów współczesnych. Balet reprezentują takie pozycje klasyczne, jak „Bajadera” i „Don Kichot” Minkusa i Petipy, „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego oraz pozycje współczesne, m.in. „Burza” w choreografii Pastora według sztuki Szekspira, „Casanova w Warszawie” także Pastora do muzyki Mozarta i kilka innych. W Teatrze Wielkim będą miały również miejsce wydarzenia specjalne, gościnne występy i wystawy. Informacje o repertuarze i biletach są dostępne na stronach www.teatrwielki.pl.

Mirosław Winiarczyk
fot. M. Górecki

Idziemy nr 24 (558), 12 czerwca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI