1 marca
piątek
Antoniny, Radoslawa, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nastolatki i te sprawy

Ocena: 0
876

Rozmowy na temat seksualności w ogóle są niełatwe, co dopiero, gdy mają je prowadzić rodzice z nastolatkami.

fot. wyd. W Drodze

Ci pierwsi często w poczuciu własnej nieudolności i braku pozytywnych doświadczeń w tym względzie, w dodatku mierząc się z niechęcią do jakiegokolwiek kontaktu ze strony dojrzewającego potomstwa. Ci drudzy zagubieni, zbuntowani, niepewni siebie, bombardowani papką medialną i presją środowiska. Jak znaleźć wspólny język? I jak mówić o seksualności w sposób pozytywny?

„Seks powinien być wspaniałym darem, więc łatwo można się zmęczyć, słuchając o chorobach i wskaźnikach niechcianych ciąż u nieletnich. Jeżeli jesteś gotowy na inne podejście i chcesz, aby ten dar był tak wspaniały, jak powinien być, zapraszam do lektury” – taka zachęta zostaje skierowana od autora do odbiorców niewielkiej książki „Czysta miłość”. Tu akurat przeznaczonej dla nastolatków, ale jest i analogiczna pozycja – obdarzona tym samym tytułem głównym – skierowana do rodziców (wychowawców, duchownych). „Ważne jest, by mimo młodzieńczego mózgu i szalejących hormonów pamiętać o tym, że nastolatki mają zdolność do podejmowania dobrych wyborów. Posiadają w pełni ukształtowaną duszę ludzką z potężną wolą, która jest zdolna dokonać dobrego wyboru nawet wtedy, gdy stoi w obliczu ogromnej pokusy. Od ciebie potrzebują oni trochę pomocy, aby trzymać się od pokusy z dala” – czytamy w tej drugiej. Obie książki, opublikowane przez wydawnictwo W Drodze, są znakomite. Tygodnik „Idziemy” sprawuje nad wydaniem patronat medialny.

Autorzy Jason Evert i Chris Stefanick, świeccy pisarze i mówcy katoliccy (ten pierwszy jest również teologiem), od lat angażują się w działalność duszpasterską i rekolekcyjną. Podróżują po świecie, by podczas spotkań i rozmów z młodzieżą szkolną i akademicką promować cnotę czystości. Napisane przez nich książki mają pomóc w obalaniu mitów i półprawd na temat łatwego szczęścia. Ich wielką zaletą jest prosty język (niespłycający jednak problemów), humor przy jednoczesnym podejściu serio i z wielkim zrozumieniem, umiejętność przekonującego wskazywania wartości, a także absolutnie pozytywny wizerunek seksualności i… konkrety, konkrety, konkrety. Wszystko to ma moc poszerzania bardzo zubożonego spojrzenia na „te sprawy”. „Czy nie powinniśmy się troszczyć o całą osobę, łącznie z sercem i duszą, zamiast tylko o jej narządy rozrodcze? – pytają autorzy. I dodają, że tym, co przekonuje młodzież do czystości, nie jest lęk przed chorobami wenerycznymi czy ciążą przedmałżeńską, lecz zrozumienie, w jaki sposób czystość pomaga doświadczyć autentycznej miłości na całe życie. Bo rozumieją, że młodzież nade wszystko pragnie być wolna i prawdziwie kochać.

 


Jason Evert, Chris Stefanick, „Czysta miłość. 10 sposobów na (od)budowanie niewinności nastolatków”; Jason Evert, „Czysta miłość. Q&A dla młodzieży”; przekład Stanisław Kita, W Drodze, Poznań 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 1 marca

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu
Pierwszy Piątek Miesiąca
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 21, 33-43. 45-46
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter