Rozmowy na temat seksualności w ogóle są niełatwe, co dopiero, gdy mają je prowadzić rodzice z nastolatkami.
Ci pierwsi często w poczuciu własnej nieudolności i braku pozytywnych doświadczeń w tym względzie, w dodatku mierząc się z niechęcią do jakiegokolwiek kontaktu ze strony dojrzewającego potomstwa. Ci drudzy zagubieni, zbuntowani, niepewni siebie, bombardowani papką medialną i presją środowiska. Jak znaleźć wspólny język? I jak mówić o seksualności w sposób pozytywny?
„Seks powinien być wspaniałym darem, więc łatwo można się zmęczyć, słuchając o chorobach i wskaźnikach niechcianych ciąż u nieletnich. Jeżeli jesteś gotowy na inne podejście i chcesz, aby ten dar był tak wspaniały, jak powinien być, zapraszam do lektury” – taka zachęta zostaje skierowana od autora do odbiorców niewielkiej książki „Czysta miłość”. Tu akurat przeznaczonej dla nastolatków, ale jest i analogiczna pozycja – obdarzona tym samym tytułem głównym – skierowana do rodziców (wychowawców, duchownych). „Ważne jest, by mimo młodzieńczego mózgu i szalejących hormonów pamiętać o tym, że nastolatki mają zdolność do podejmowania dobrych wyborów. Posiadają w pełni ukształtowaną duszę ludzką z potężną wolą, która jest zdolna dokonać dobrego wyboru nawet wtedy, gdy stoi w obliczu ogromnej pokusy. Od ciebie potrzebują oni trochę pomocy, aby trzymać się od pokusy z dala” – czytamy w tej drugiej. Obie książki, opublikowane przez wydawnictwo W Drodze, są znakomite. Tygodnik „Idziemy” sprawuje nad wydaniem patronat medialny.
Autorzy Jason Evert i Chris Stefanick, świeccy pisarze i mówcy katoliccy (ten pierwszy jest również teologiem), od lat angażują się w działalność duszpasterską i rekolekcyjną. Podróżują po świecie, by podczas spotkań i rozmów z młodzieżą szkolną i akademicką promować cnotę czystości. Napisane przez nich książki mają pomóc w obalaniu mitów i półprawd na temat łatwego szczęścia. Ich wielką zaletą jest prosty język (niespłycający jednak problemów), humor przy jednoczesnym podejściu serio i z wielkim zrozumieniem, umiejętność przekonującego wskazywania wartości, a także absolutnie pozytywny wizerunek seksualności i… konkrety, konkrety, konkrety. Wszystko to ma moc poszerzania bardzo zubożonego spojrzenia na „te sprawy”. „Czy nie powinniśmy się troszczyć o całą osobę, łącznie z sercem i duszą, zamiast tylko o jej narządy rozrodcze? – pytają autorzy. I dodają, że tym, co przekonuje młodzież do czystości, nie jest lęk przed chorobami wenerycznymi czy ciążą przedmałżeńską, lecz zrozumienie, w jaki sposób czystość pomaga doświadczyć autentycznej miłości na całe życie. Bo rozumieją, że młodzież nade wszystko pragnie być wolna i prawdziwie kochać.
Jason Evert, Chris Stefanick, „Czysta miłość. 10 sposobów na (od)budowanie niewinności nastolatków”; Jason Evert, „Czysta miłość. Q&A dla młodzieży”; przekład Stanisław Kita, W Drodze, Poznań 2020