18 czerwca
wtorek
Marka, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Milenium i nie tylko

Ocena: 0
1085

Obchody milenium chrztu Polski były dziełem życia prymasa Stefana Wyszyńskiego. Cieniem na tym wydarzeniu kładła się opresyjna polityka wyznaniowa ekipy Władysława Gomułki – pisze historyk dr Bartłomiej Noszczak. Inni autorzy – dr Łucja Marek, Grzegorz Polak, Ewelina Ślązak, Krzysztof Sychowicz i Mariusz Krzysztofiński – piszą o duchowych przygotowaniach do jubileuszu, zwłaszcza poprzez program wielkiej nowenny i peregrynację obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Przywołanych zostało wiele faktów z obchodów milenijnych i przykłady licznych prób ich zakłócenia przez ówczesne władze, choćby poprzez utrudnianie uczestnikom uroczystości dotarcia na miejsce – np. poprzez czasową likwidację połączeń lokalnych. Wiele miejsca poświęcono obchodom, które odbywały się we wschodniej części Polski. Tu irytacja władz była wyjątkowa, wszak Białystok należał do archidiecezji wileńskiej, a Drohiczyn do pińskiej, o czym zdecydowana większość uczestników uroczystości wiedziała. Historyczne zdjęcia pokazują kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę, a także innych biskupów polskich organizujących uroczystości milenijne.

Ponadto w numerze wiele innych tematów, m.in. o Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich i jej udziale w bitwie o Tobruk, o kapelanach z Katynia, o reakcji (a właściwie jej braku) władz polskich na katastrofę w Czarnobylu. Przypomniana została sylwetka Zygmunta Nowakowskiego, aktora i pisarza, po wojnie związanego z Radiem Wolna Europa. Z zainteresowaniem czytelników spotka się z pewnością opracowanie na temat misji kard. Józefa Glempa na Wschodzie, pełnionej w imieniu Stolicy Apostolskiej, czy o okolicznościach związanych z rejestracją NSZZRI.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego
Twoje słowo jest pochodnią dla stóp moich, Panie,
i światłem na mojej ścieżce.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter