6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ikony z odłamkami rosyjskich bomb w papieskiej kaplicy

Ocena: 3.2
520

Przez cały Wielki Tydzień w papieskiej kaplicy Domu Św. Marty będą wystawione ukraińskie ikony z odłamkami rosyjskich bomb. Zostały wykonane w Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Zbiór 18 ikon nosi wspólną nazwę Arma Christi.

Fot. Vatican News

Ikony wykonane przez ukraińskich artystów to ich reakcja na rosyjską agresję, ich swoisty udział w walce w obronie Ojczyzny. Mówi rektor lwowskiej ASP Vasyl Kosiv.

 

Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie jest jedyną tego typu uczelnią w Europie, która posiada katedrę sztuki sakralnej. Obok umiejętności artystycznych, studenci otrzymują gruntowne przygotowanie teologiczne. Świadectwem tego są właśnie przygotowane przez nich ikony. Papieżowi zostały zaprezentowane podczas ostatniej audiencji ogólnej – mówi Vasyl Kosiv.

 

Rosyjska agresja była wielkim wstrząsem dla środowiska artystycznego na Ukrainie. Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie przyjęła wykładowców i studentów z Charkowa i terytoriów okupowanych. Jak wspomina rektor tej uczelni na początku nie wszyscy potrafili się odnaleźć, nie chcieli kontynuować działalności twórczej. Dziś wiedzą, że również ich praca jest ważnym frontem w walce o obronę Ojczyzny.

 

Arma Christi to cykl 18 ikon. Będą wystawiane w różnych włoskich miastach. Na koniec trafią do kościołów, w tym do rodzimej katedry Papieża Franciszka w Buenos Aires w Argentynie. Peregrynacja ikon ma również cel charytatywny. Rektor Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie zbiera środki na dalsze funkcjonowanie tej uczelni oraz na utrzymanie dla studentów, którzy zostali przesiedleni z innych zagrożonych wojną regionów. Z wdzięcznością przyznaje, że wielką pomoc otrzymał od różnych ASP w Polsce. Potrzeby nadal są jednak wielkie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter