19 października
poniedziałek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gminne serce kultury

Ocena: 0
1038

Choć gmina liczy zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców, śmiało można nazwać ją centrum kultury powiatu legionowskiego. Powstały w styczniu 2006 r. Ośrodek Kultury w Wieliszewie, dzięki swojej bogatej ofercie programowej, co miesiąc gości ok. sześciuset osób.

Fot. Katarzyna Kasjanowicz / Idziemy

Oferta, jaką przygotował Wieliszew, nie kończy się na grupie wiekowej dzieci i młodzieży licealnej, ale adresowana jest również do dorosłych. Obejmuje szeroki zakres dziedzin: od humanistycznych i artystycznych, poprzez sportowe, aż do tak niestandardowych jak zajęcia grupowe z robotyki i elektroniki czy modelarstwa lotniczego. Wielu uczestników stało się laureatami ogólnopolskich konkursów. Już sam budynek przy ul. Stanisława Moniuszki 2, swoją nietuzinkową formą, przyciąga uwagę. Instytucja w 2014 r. została połączona z Biblioteką Publiczną Gminy Wieliszew.

 


OD JAZZU DO REHABILITACJI

Odwiedzający mogą wziąć udział m.in. w warsztatach wokalnych i zajęciach z tkactwa artystycznego, spróbować sił w tańcu towarzyskim czy jazzowym, nauczyć się gry w szachy oraz opanować grę na gitarze. Wiele zajęć dostarcza też wiedzy, którą można wykorzystać w codziennym życiu: znajomość programowania i drukarki 3D (zajęcia komputerowe dla dzieci) czy zajęcia prozdrowotne z elementami rehabilitacji, skierowane dla każdego, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej. W ofercie zajęć grupowych dla młodzieży od 16. roku życia i dorosłych znaleźć można również ciekawą inicjatywę sceniczną.

Teatr muzyczny Pod Pretekstem eksperymentuje z formą i wzbogaca swoje spektakle o teatr tańca, kabaret czy improwizację. Na uznanie zasługuje fakt, że nie jest koordynowany odgórnie przez pracowników Ośrodka Kultury. Za jego całokształt odpowiadają młodzi, zdyscyplinowani i systematyczni, choć bardzo zajęci ludzie. To pokazuje, że gmina Wieliszew potrafi zainspirować do własnych działań kulturotwórczych i uczynić z tego nieprzemijającą pasję.

 


PROMOCJA Z PROMYKAMI

Oprócz chórów Marzenie i Bel Canto, których występy przyczyniły się do zasłużonej promocji Ośrodka Kultury w Wieliszewie, flagową inicjatywą jest Zespół Tańca Ludowego Promyki. Istnieje już 20 lat i liczy prawie 180 osób. Jego rola to rozpowszechnianie tańca, pieśni i obrzędów ludowych naszego kraju – szczególnie ważne w czasach, gdy większość miejskich i gminnych domów kultury ma w swojej ofercie zaledwie zumbę – kompilację stylów głównie latynoamerykańskich.

O specyfice polskich tańców towarzyskich opowiada dyrektor Ośrodka Kultury dr Dariusz Skrzydlewski: – Jedną z cech charakterystycznych dla naszej kultury jest to, że tańczymy w parach, co spotyka się z żywym odbiorem poza granicami Polski. Promyki od lat biorą udział w turniejach tańca towarzyskiego, a nasze pary kilkukrotnie sięgały po tytuły indywidualnych mistrzów i wicemistrzów Polski, tytuł najlepszego zespołu i najlepszego choreografa w poszczególnych kategoriach.

Zespół odwiedził m.in. Indie, Koreę Południową i Meksyk – łącznie 14 państw, na czterech kontynentach.

 


CHCIEĆ TO MÓC

Repertuar Promyków to tańce i pieśni z kilkunastu regionów Polski, wszystkie prezentowane w tradycyjnych strojach regionalnych lub historycznych. Ubiory szyją na zamówienie wyspecjalizowane krawcowe, odwzorowując wymagane detale. Koszt takiego kompletu wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych, dlatego na zakup można pozwolić sobie raz na kilka lat. Imponująca garderoba zespołu mieści się już w trzech pomieszczeniach. Najnowszym nabytkiem jest zestaw ubiorów ze Spiszu.

Promyki prezentują na scenie tańce i zabawy starej Warszawy, krakowiaka, tańce kaszubskie, łowickie, opoczyńskie, lubelskie, rzeszowskie, podlaskie, tańce z regionu Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Żywiecczyzny, Spiszu i Kurpi Białych. Tancerze podzieleni są na pięć grup wiekowych. Promyki wydały też w pełni profesjonalną płytę „Jak w kalejdoskopie”, z 11 utworami, sfinansowaną przez Ośrodek Kultury z Dotacji Urzędu Gminy Wieliszew, a także płytę z repertuarem kolędowym. We wrześniu znów wyruszyły promować polską kulturę poza granicami, tym razem w Chinach.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Poniedziałek, XXIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Pawła od Krzyża, prezbitera albo wspomnienie świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy albo wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika
Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,1-10; Ps 100,2-5; Łk 12,13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter