23 marca
czwartek
Pelagii, Oktawiana, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdy dostaje się wielki skarb - dr Dariusz Karłowicz o rzymskim Instytucie Kultury Jana Pawła II

Ocena: 0
603

Cały dorosły katolicki świat intelektualny wyrasta z życia i myśli Jana Pawła II – mówi dr Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny rocznika Teologia Polityczna.

fot. arch.www.idziemy.pl

Alina Petrowa-Wasilewicz: Instytut Kultury Jana Pawła II przy Angelicum w Rzymie działa już drugi rok. Czyj to pomysł i realizacja?

Dr Dariusz Karłowicz: Jeśli w jakimś kraju rodzi się święty, wybitny intelektualista i Wielki Papież, a przy tym oczywisty gigant rodzimej i światowej historii (mówię to świadomy, że dziś podobno w Polsce nie wypada tak mówić), to wydaje mi się, że każdy normalny człowiek zastanawia się co nad tym, co się wydarzyło i co z tym zrobić. Jak się dziedziczy skarb, to się namyśla, co z nim zrobić. Sprawa komplikuje się kiedy widzisz że ten gigant, jest we własnej ojczyźnie ignorowany. No może nie powszechnie, bo Lud Boży nosi go w sercu i w miarę możliwości stara się stosować do jego nauk. Ale w świecie uniwersytecko-intelektualnym zdecydowanie tak.

Rok po jego śmierci napisałem w roczniku Teologii Politycznej poświęconemu politycznej roli JP2 w Polsce tekst pt. „Jan Paweł II w krainie liliputów”. Wyrażając się tam bardzo niepochlebnie o polskim środowisku akademickim miałem nadzieję, że coś się w tej sprawie zmieni. Ale nie zmieniło się nic. Ani w Polskiej Akademii Nauk ani w żadnym z dużych uniwersytetów po dziś dzień nie ma ośrodków badawczych, poświęconych jego dorobkowi. A znaleźć tam można różne naprawdę ekstrawaganckie katedry i instytuty. Trudno nie myśleć o tym ze zdumieniem i zakłopotaniem. I to jest ten motyw ogólny. Bo jak się narzeka na to, że inni czegoś nie robią a oni na to nie reagują, to znaczy, że nie ma wyjścia i trzeba to zrobić samemu. No, więc nie miałem wyjścia.

A teraz konkretnie. Któregoś dnia zawitał do Fundacji św. Mikołaja Mateusz Bednarkiewicz, filozof i reżyser, szef Fundacji Futura – Iuventa, a prywatnie syn słynnego mecenasa Macieja Bednarkiewicza. Mateusz przekonał mnie, żebyśmy zrealizowali jakiś projekt, poświęcony św. Janowi Pawłowi II w Rzymie. Przez dwa lata wokół tego chodziliśmy, spotykaliśmy się z wieloma osobami, ale nikt nie chciał nam pomóc. Po dwóch latach wysiłków o. Maciej Zięba OP skontaktował Mateusza z dominikaninem, profesorem filozofii, o. Michałem Paluchem, który w owym czasie był rektorem Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu - Angelicum. Ojciec profesor z radością podchwycił pomysł, żeby na Angelicum założyć wspólnie jakiś ośrodek poświęcony dziedzictwu św. Jana Pawła II.

Powtórnie – i znowu bez skutku – pobiegałem od Annasza do Kajfasza i ostatecznie, wczesną jesienią 2019 r. wraz z Joanną Paciorek (z którą od blisko ćwierćwiecza prowadzimy Fundację św. Mikołaja), podjęliśmy decyzję, że zamykamy ten projekt, bo zabiera nam strasznie dużo czasu a chętnych na sfinansowanie podobnego przedsięwzięcia jak nie było tak nie ma.

Dwa dni później w zupełnie innej sprawie przyszli do Fundacji Jolanta i Mirosław Gruszkowie, którzy w trakcie rozmowy na zupełnie inny temat dowiedzieli się, że zamknęliśmy ten projekt i ku naszemu zdumieniu podjęli natychmiastową decyzję, że chcą go wesprzeć. Dość szybko do ich grona dołączyli kolejni sponsorzy – Danuta i Krzysztof Domareccy, Wojciech Piasecki, Dorota i Tomasz Zdziebkowscy – działający z wielkim rozmachem polscy biznesmeni, którzy od lat pomagali nam w rozmaitych przedsięwzięciach. Dzięki tej grupie niezwykłych ludzi mogliśmy zacząć budować Instytut nie mając nawet grosza od państwa czy od Kościoła.

Później, bagatela, trzeba było przejść wszystkie etapy zatwierdzenia Instytutu, przez kolejne instancje Uniwersytetu, który – co tu kryć - stawia swoim partnerom bardzo wysokie wymagania. Na szczęście wszystko potoczyło się dobrze. Nie da się przecenić faktu, że w owym czasie rektorem Angelicum był polski filozof o. prof. Michał Paluch OP. Nie mam żadnych wątpliwości, że bez jego pomocy cała sprawa pozostałaby w sferze marzeń.

Projekt udało nam się dopiąć w maju 2020 r. i mogliśmy uroczyście otworzyć Instytut w stulecie urodzin Karola Wojtyły. Choć z powodu pandemii uroczystość podpisania umów odbyła się on-line, wszystko odbyło się z przytupem. Po uroczystej Mszy św. przy grobie św. JP2 papież Franciszek przekazał rektorowi list gratulacyjny, a działalność Instytutu zainaugurował wykład prof. Rémi Brague’a.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 marca

Czwartek, IV tydzień Wielkiego Postu
Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego;
każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 5, 31-47
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter