4 kwietnia
sobota
Izydora, Waclawa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bielsko-Biała: Jubileuszowy Festiwal Kompozytorów Polskich

Ocena: 0
1232
Wykonanie „Credo” – monumentalnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego – będzie kulminacyjnym wydarzeniem 20. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego, który rozpoczął się 2 października w Bielsku-Białej.  20151003 10:57
rk / Bielsko-Biała (KAI), sg


Podczas jubileuszowej edycji imprezy melomani usłyszą znane kompozycje polskiej klasyki.

W piątek wieczorem bielska publiczność, po tym jak prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oficjalnie otworzył festiwal, usłyszała „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego, I koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina i „Krzesanego” Wojciecha Kilara. Wykonawcami była Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka. Na fortepianie zagrał zwycięzca konkursu im. Fryderyka Chopina sprzed 25 lat Kevin Kenner. 52-letni muzyk z USA, który od lat 80. ub. wieku regularnie gości w Polsce, zagrał koncert fortepianowy Chopina, wzbudzając zachwyt zgromadzonej w Bielskim Centrum Kultury publiczności.

Na repertuar jubileuszowej, 20. edycji festiwalu, który potrwa do niedzieli, złożą się utwory polskich kompozytorów. Wśród wykonawców pojawią się wybitne postaci muzyki – m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Adam Zdunikowski i Iwona Hossa.

Publiczność usłyszy podczas dwóch kolejnych dni festiwalu m.in. IV Symfonię „Tansman Epizody” H.M. Góreckiego; „Toccatę” B. Szabelskiego; „Koncert skrzypcowy fis-moll” H. Wieniawskiego’ i w końcu „Credo” K. Pendereckiego.

Dzieło rozbrzmi w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w wykonaniu muzyków pod batutą samego kompozytora. Utwór wykona Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Filharmonii Krakowskiej, Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni, oraz soliści: Iwona Hossa – I sopran; Ewa Vesin – II sopran; Agnieszka Rehlis – mezzosopran; Adam Zdunikowski – tenor; i Wojciech Gierlach – bas. Dyrygować będzie sam kompozytor.

„Credo” – na pięć głosów solowych, chór dziecięcy, chór mieszany i orkiestrę powstawało w latach 1997-1998. Dzieło zostało zadedykowane dyrygentowi Helmuthowi Rillingowi, pod którego batutą wykonano je po raz
pierwszy 11 lipca 1998 r. na festiwalu w Oregonie.

Kompozytor oparł się na tzw. credo nicejskim, które włączono do liturgii w XI wieku. W oryginalny tekst mszalny wprowadził osiem pieśni, hymnów i tekstów sakralnych komentujących i podkreślających znaczenia wersetów wyznania wiary.

Pomysłodawcą i patronem tej najważniejszej muzycznej imprezy w stolicy Podbeskidzia jest zmarły 5 lat temu Henryk Mikołaj Górecki. W 2003 roku kompozytorowi przyznano honorowe obywatelstwo Bielska-Białej. W 1996 roku w bielskiej świątyni kompozytor po raz pierwszy dyrygował podczas wykonania swej słynnej III Symfonii.

Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego – najwyższym odznaczeniem papieskim, które jest przyznawane osobom świeckim. Zmarł 12 listopada 2010 roku w wieku 77 lat.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 kwietnia

Wielu Żydów ujrzawszy to, czego Jezus dokonał, uwierzyło w Niego.
Dziś w Kościele: sobota, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,21-28; Jr 31,10-13; J 11,45-57
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
4 kwietnia – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego (ul. Księcia Ziemowita 39, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter