Kiedy mówię Wanda Chotomska, to zawsze myślę: mistrzyni – powiedziała PAP Barbara Gawryluk, autorka wywiadu rzeki z pisarką. – Łatwość rymowania, lekkość, swoboda i uśmiech, który zawsze jej towarzyszył wyróżniały ją i wyróżniają ze wszystkich tych, którzy w dzisiejszych czasach piszą wiersze w Polsce – podkreśliła.
– Uważam, że to najważniejsze nazwisko w powojennej polskiej literaturze dla dzieci, ponieważ Wanda Chotomska, która zadebiutowała w latach 50. XX wieku była obecna w całym naszym literackim życiu po wojnie. Na jej wierszach, na jej opowiadaniach, piosenkach, słuchowiskach, scenariuszach audycji telewizyjnych i spektaklach teatralnych wychowało się kilka pokoleń Polaków – mówiła PAP dziennikarka Radia Kraków, tłumaczka, autorka książek dla dzieci i wywiadu rzeki "Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia".
– Teraz jej wiersze na pewno powrócą i będą je czytać dziadkowie wnukom mówiąc o tym, że te wiersze były dla nich ważne, kiedy byli mali. I przekonają się, że te wiersze w ogóle nie straciły na aktualności. To jest właśnie dowód na wielkość Wandy Chotomskiej. Ona przez całe swoje życie była niezwykle aktywna, twórcza, cały czas pisała, a to, co pisała, kiedy była młodą, poczatkującą autorką w dalszym ciągu jest obecne w życiu literackim – uważa Gawryluk.
Dodała, że kiedy razem z Wandą Chotomską przygotowywała książkę i rozmawiały o utworach pisarki z lat 50. czy 60., to aż obie uśmiechały się, że niektóre z tych wierszy idealnie pasują do współczesnych czasów.
– Wanda Chotomska potrafiła napisać wiersz albo piosenkę na każdy temat. Nie wyobrażam sobie nikogo innego, kto miałaby tak niesamowitą zdolność rymowania. Ona wiersze wymyślała na poczekaniu. Przeżyłam z nią wiele takich sytuacji, kiedy padało jakieś słowo, hasło, temat i momentalnie powstawał wiersz. I nie były to utwory do zapomnienia, ale takie, które później trafiały do jej zbiorów albo były dedykowane konkretnym osobom – powiedziała Gawryluk.
– Łatwość rymowania, lekkość i swoboda, uśmiech, który zawsze jej towarzyszył wyróżniały ją i wyróżniają ze wszystkich tych, którzy w dzisiejszych czasach piszą wiersze w Polsce. Myślę, że każdy poeta powie, że wiersze Wandy Chotomskiej są po prostu perłami polskiej literatury – mówiła dziennikarka.
– Wandę Chotomską wszyscy darzyliśmy szacunkiem. Ona powodowała zawsze pewien rodzaj dystansu. Bardzo trudno było powiedzieć np. +jestem przyjaciółką Wandy Chotomskiej+. Ja chyba nawet do dziś nie potrafiłabym tego powiedzieć, choć wiem, że darzyła mnie przyjaźnią i że bardzo zbliżyłyśmy się przy pisaniu naszej wspólnej książki. Była po prostu damą, kimś wobec kogo człowiek czuje się onieśmielony – powiedziała Barbara Gawryluk.
Wanda Chotomska, pisarka, poetka, autorka ponad 200 książek dla dzieci, zmarła 2 sierpnia w wieku 88 lat w Warszawie.(PAP)