7 lutego
wtorek
Ryszarda, Teodora, Romana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Baletowy jubileusz

Ocena: 0
1352

Premiera kolejnego wieczoru baletowego w Teatrze Wielkim w Warszawie zbiegła się z okrągłą, 60. rocznicą urodzin wybitnego choreografa Krzysztofa Pastora, dyrektora Polskiego Baletu Narodowego.

Przedstawienie zostało pomyślane w oryginalny sposób. Trzy kolejne części spektaklu-składanki reprezentują historię choreografii XX w.

W „Chopinianie” – tytułowanej także jako „Syfildy” – odtworzono romantyczny styl baletu Michaiła Fokina do muzyki Chopina z początków ubiegłego wieku. Klasyczna, baśniowa choreografia rodem z „Jeziora Łabędziego” została przygotowana przez przybyłych z Moskwy asystentów. Z kolei balet „Bolero” do muzyki Maurice’a Ravela zrealizował jubilat. Jego wizja nawiązuje do wielu poprzednich inscenizacji „Bolera”, w tym Maurice’a Bejarta, łączących taniec nowoczesny z klasyką. Krzysztof Pastor połączył pełen namiętności taniec kobiety i mężczyzny ze scenami zbiorowymi w rytmie narastającej muzyki Ravela. Wreszcie w „Chromie” w choreografii brytyjskiego artysty Wayne’a McGregora można obejrzeć popis tańca modern na tle umownej, białej scenografii. Dynamiczna i atrakcyjna wizja McGregora nie została oparta na żadnej konkretnej dramaturgii, wyróżnia się natomiast swobodną ekspresją i radością tańca. Wieczór baletowy jest udany pod względem muzycznym, choreograficznym i wykonawczym. Przedstawienie będzie z pewnością cieszyło się popularnością wśród publiczności.

 

Polski Balet Narodowy. Teatr Wielki – Opera Narodowa. Wieczór baletowy „Chopiniana. Bolero. Chroma”. Choreografia: Michaił Fokin, Krzysztof Pastor, Wayne McGregor. Orkiestrą TW-ON dyryguje Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Wykonawcy: tancerze Polskiego Baletu Narodowego. Premiera: 25 listopada

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lutego

Wtorek, IV tydzień zwykły
Sprawnie uchylacie Boże przykazanie,
aby swoją tradycję zachować.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 7, 1-13
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna przed świętem Matki Bożej z Lourdes cz.2

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter