2 lipca
czwartek
Jagody, Urbana, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wyzwania pozostają te same

Ocena: 5
1429

Dlatego na Polach Lednickich powstaje nowy dominikański klasztor, którego Ojciec będzie przełożonym?

Budynek był już wcześniej i teraz tylko go adaptujemy do nowych zadań. Będzie nas sześciu. Pozostaje z nami dotychczasowy duszpasterz Lednicy 2000 o. Wojciech Prus, który wraz ze sztabem osób zaangażowanych w przygotowanie spotkań zapewnia ciągłość działań. Będziemy prowadzili normalne życie klasztorne, mamy nadzieję, że z pożytkiem dla tych, którzy będą do nas przyjeżdżać.

Tak więc mamy coroczne duże spotkanie młodzieży, jest wspólnota ludzi organizujących kolejne spotkania, mamy rozsiany po Polsce Ruch Lednicki, i teraz dochodzi klasztor – ośrodek formacyjny, który będzie funkcjonował przez cały rok i, obok formacji, angażował się w koordynowanie działania wszystkich tych grup w ramach projektu Lednica 2000.

 

Każde lednickie spotkanie to konkretne słowo i symbole. Ma już Ojciec swoją wizję na XXIV Spotkanie Młodych Lednica 2000, które odbędzie się już 6 czerwca 2020 r.?

Mam wizję na pięć lat do przodu (śmiech), ale nie chcę o tych sprawach decydować sam. Wszystko ustala się corocznie wspólnie z „grupą programową” Lednicy. To jest jeszcze przed nami. Na pewno będę proponował, by nawiązać do Jana Pawła II w setną rocznicę jego urodzin. Myślę o przepięknym haśle głównym, które było biskupim zawołaniem Karola Wojtyły: Totus Tuus!

 

W tym roku, jako odpowiedź choćby na film braci Sekielskich, odbyła się wielka modlitwa młodzieży lednickiej za kapłanów. Za rok także przewiduje Ojciec w programie nawiązanie do aktualnych spraw Kościoła?

Nie jest tak, że wszystkim, którzy od lat angażują się w Lednicę, przywożę teczkę z gotowym programem. Chciałbym zaproponować dwie rzeczy. Pierwsza to zawierzenie Lednicy Matce Bożej. Jestem trochę fatimski, trochę od św. Ludwika Grignion de Monforta, i dla mnie to jest ważne. Zresztą do tego zawierzenia kieruje nas Jan Paweł II. I w tym kryje się konkretny program: zawierzyć się Matce Bożej to zawierzyć się komuś, kto nas zaprowadzi do Chrystusa, zanim Go wybierzemy. A zawsze centralnym aktem Lednicy jest właśnie wybór Chrystusa.

Druga rzecz to wyrzeczenie się zła. I w tych dwóch punktach zawiera się klasyczna formuła przyrzeczeń chrzcielnych: najpierw wyrzekam się grzechu, a potem wyznaję wiarę. To nam w ogóle umyka z naszej duchowości. I – swoją drogą – dobrze, że była w Polsce Wielka Pokuta, czyli uznanie grzechu, potem Różaniec do Granic, czyli ucieknięcie się do Maryi, i w końcu Polska pod Krzyżem, czyli przyjście z Maryją do Chrystusa. Być może pójdziemy tym tropem na Lednicy w przyszłym lub kolejnym roku.

 

Wiele lat był Ojciec za granicą, więc nie mogę na koniec nie zapytać o wizerunek Kościoła w Polsce w oczach Ukrainy i, szerzej, Europy?

To zależy, czy przez Kościół rozumie ktoś hierarchię, duchowieństwo, czy wspólnotę wiernych. Z pewnością Kościołowi w Polsce nie brakuje ekspansji misyjnej, misyjnego zapału. Być może jest on trochę nieuporządkowany, czasem z trudem mieście się w granicach ortodoksji, ale często jest żywszy niż w wielu państwach Zachodu. Kryzys w Kościele – a przecież cały czas słyszymy o kryzysie – ocenia się m.in. przez zanik zaangażowania w misje, w apostolstwo, w ewangelizację. Patrząc na Kościół w Polsce jako wspólnotę wiernych nie da się nie widzieć, i Lednica jest tego jednym z przykładów, że ludzie są głodni Boga, chcą Chrystusa, i że jest wielu ludzi oddanych dziełu ewangelizacji.


Wojciech Surówka OP (1975), wyświęcony w 2005 r. dominikanin, teolog, publicysta. W latach 2011-2019 dyrektor Instytutu Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu w Kijowie. Publikuje w „Przeglądzie Tomistycznym”, „Studia Oecumenica”, „Więzi”, „Przeglądzie Politycznym”, „W Drodze” (gdzie jest autorem comiesięcznego cyklu „Pytania w drodze”). Od 8 września główny duszpasterz spotkań Lednica 2000 i przełożony powstającego na Polach Lednickich klasztoru dominikanów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 lipca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły
+ dzień powszedni
Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 7,10-17; Ps 19,8-11; Mt 9,1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter