18 października
piątek
Juliana, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wniebowzięta Królowa Polski

Ocena: 4.8
794

W chrześcijaństwie świadomość i wiara, że Maryja została w cudowny sposób przeniesiona do nieba, jest niemal „od zawsze” – mówi bp Michał Janocha.

fot. BP KEP

Z bp. Michałem Janochą rozmawia Irena Świerdzewska

Skoro Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny świętowano od wieków, to dlaczego dopiero w 1950 r. Stolica Apostolska ogłosiła dogmat w tej sprawie?

W chrześcijaństwie świadomość i wiara, że Maryja została w cudowny sposób przeniesiona do nieba, jest niemal „od zawsze”. To, że mamy relikwie całego szeregu świętych, a nigdy nie było grobu i relikwii Maryi, są tego potwierdzeniem. Poświadcza to też ikonografia: niezliczone na Wschodzie i Zachodzie wizerunki zaśnięcia czy wniebowzięcia Maryi są obecne w sztuce od półtora tysiąca lat. Ogłoszenie dogmatu przez Piusa XII było przypieczętowaniem żywej wiary, którą Kościół podzielał od zawsze, chociaż w perspektywie historii teologicznej można wskazać Sobór Efeski w 431 r. jako moment orzekający tajemnicę Maryi jako Bogurodzicy.

Co sztuka mówi o roli Matki Bożej w losach Polski?

To nie przypadek, że z pierwszymi wiekami chrześcijaństwa w Polsce łączą się dwa arcydzieła sztuki: pieśń i obraz. Hymn „Bogurodzica” i ikona jasnogórska. Ta ostatnia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie wizerunków związanych z Polską. Cała historia prowadzi polski naród i polski Kościół poprzez Maryję. Obecność sanktuariów maryjnych, niezliczonych obrazów, z których już ponad dwieście doczekało się oficjalnej koronacji papieskimi koronami, jest fenomenem. Przed laty badałem tę sprawę, zajmując się w Rzymie polonicami. W Bibliotece Watykańskiej, w archiwum Madonne Coronate, znajdują się dokumentacje wszystkich koronowanych wizerunków Matki Bożej. Pierwsza koronacja, jaka się dokonała w Kościele, dotyczyła rzymskiej ikony Salus Populi Romani w bazylice Santa Maria Maggiore. Natomiast pierwszą poza Rzymem była koronacja Matki Bożej Jasnogórskiej w 1717 r. Byłem zaskoczony i poruszony, że największa liczba koronowanych wizerunków Maryi w świecie znajdowała się w dawnej monarchii habsburskiej, w Ameryce Łacińskiej i właśnie w Polsce.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 32 (721), 11 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 26 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 października

Pan stanął przy mnie i wzmocnił mnie, żeby się przeze mnie dopełniło głoszenie Ewangelii

Dziś w Kościele:
piątek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ święto św. Łukasza, ewangelisty
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Tm 4,9-17a, Ps 145, Łk 10, 1-9
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?; 10. Anioły czynią cuda

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -