26 maja
niedziela
Filipa, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sługa Boży wielu narodów

Ocena: 4.86667
521

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia, w parafii pw. bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie odbyła się Eucharystia w intencji pokoju na świecie i beatyfikacji Jánosa Esterházego.

Fot. Paweł Złowocki

Mszy Świętej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha. Zgromadzonych w kościele przywitał proboszcz ks. prał. Jacek Kozub. Kapłan wyraził radość z obecności parafian, przybyłych gości, w szczególności ambasador Węgier Orsolyi Kovács wraz z rodziną oraz zgromadzonych księży, a wśród nich ks. Józefa Łucyszyna, wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego Jánosa Esterházego.

W homilii hierarcha zwrócił uwagę na heroizm Esterházego. 

To właśnie w więzieniu János, odarty z ludzkiej godności, poddawany torturom, objawił swoją wielkość poprzez trwanie w Chrystusie

– podkreślił bp Janocha.

Pasterz przypomniał wypowiedź Esterházego: 

Z naszej historii mogliśmy się nauczyć i tego, że tylko takie starania zwieńczone będą zwycięstwem, które mają swoich męczenników. 

Jak zaznaczył, „wspominamy tę postać u progu czasów nam nieznanych i równie niebezpiecznych, jak wtedy w 1939 roku. Słowa, które wypowiedział wówczas Sługa Boży, pozostają nadal aktualne”.

János Esterházy jako jedyny poseł w parlamencie głosował w 1942 r. przeciwko ustawie o wywózce słowackich Żydów do niemieckich obozów zagłady. W czasie II wojny światowej pomagał m.in. Żydom i Polakom w przedostawaniu się na Węgry. Po wojnie został aresztowany przez komunistów i wywieziony na Syberię. Po powrocie do kraju w 1949 r. resztę życia spędził w ciężkich więzieniach komunistycznych. W 1957 r. zmarł wskutek wycieńczenia i chorób, których nabawił się w więzieniu w Mirovie, na terenie obecnych Czech.

 

Fot. Paweł Złowocki

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 maja

VIII Niedziela zwykła
Uroczystość Najświętszej Trójcy
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu,
Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 28, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz Idziemy - Pasjonująca tajemnicaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter