25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Msza św. w 33. rocznicę odnowienia Ordynariatu Polowego w Polsce

Ocena: 4.75
260

33 lata temu św. Jan Paweł II przywrócił Ordynariat Polowy w Polsce. W rocznicę tego wydarzenia Mszy św. dziękczynnej za obecność i posługę kapelanów wśród żołnierzy Wojska Polskiego oraz służb mundurowych odprawił w katedrze polowej ks. kpt. Rafał Kaniecki, kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego.

fot. arch. idziemy.pl

W wygłoszonym słowie ks. Kaniecki przypomniał historię powstania struktur duszpasterskich w armiach na całym świecie. Podkreślał, że obecność duchownych wyposażonych w specjalne uprawnienia papieskie w wojsku znana jest już od czasów starożytnych, ale dopiero po I i II wojnie światowej uznano potrzebę zorganizowania zinstytucjonalizowanego duszpasterstwa wojskowego. Dodał, że Biskupstwo Polowe w Polsce (powstałe w 1919 r.) było pierwszym w Europie, a drugim na świecie (po Chile) powołanym przez Stolicę Apostolską. Jak wyjaśnił kapelan, duszpasterstwa wojskowe funkcjonują prawie we wszystkich armiach świata, a w krajach sprzymierzonych w ramach NATO jest to standard.

Kanclerz Kurii przypomniał, że po II wojnie światowej władze nie zgodziły się na powrót do Polski ówczesnego biskupa polowego Józefa Gawliny i dążyły do likwidacji Biskupstwa Polowego. Podkreślił też, że zamiana Biskupstwa Polowego na Generalny Dziekanat po II wojnie światowej była związana ze znacznym obniżeniem rangi duszpasterstwa wojskowego.

Musiały minąć 44 lata, aby ta sytuacja się zmieniła. W 1991 r. na prośbę naszych władz Stolica Apostolska podjęła decyzję o przywróceniu Biskupstwa Polowego w Polsce i wyniosła je do rangi Ordynariatu Polowego, czyli struktury już znacznie wyższej. Od tamtej chwili papież daje też nam biskupa polowego, następcę apostołów, który w jedności z Piotrem naszych czasów przewodzi nam w wierze

– powiedział.

Dodał, że dzięki posłudze kapelanów duszpasterstwem objęci są wraz z rodzinami żołnierze, funkcjonariusze służb m.in. Straży Granicznej i SOP, kombatanci oraz weterani.

Nawiązując do Ewangelicznej sceny powołania apostołów Szymona, Andrzeja, Jakuba i Jana, odczytywanej dziś w kościołach ks. Kaniecki podkreślał, że każdy z nas jest powołany do świętości i stawania się uczniem Chrystusa.

Minęło prawie 2000 lat od słów Jezusa, które wybrzmiały w dzisiejszej Ewangelii, a są one nadal aktualne. Dzięki Ordynariatowi Polowemu mamy możliwość, aby przekazywać je dalej żołnierzom, funkcjonariuszom i ich rodzinom. Warto mieć świadomość, że także w Ordynariacie Polowym są ludzie, których Pan powołuje, niektórych do szczególnych zdań, ale wszystkich do świętości

– przekonywał ks. Kaniecki.

Eucharystię koncelebrowali ks. ppłk Marcin Janocha, szef sekretariatu biskupa polowego i ks. por. Jacek Białek, wikariusz katedry polowej.

21 stycznia 1991 r. papież Jan Paweł II, na prośbę polskich władz wydał dekret przywracający Ordynariat Polowy oraz bullę nominującą ks. prał. Sławoja Leszka Głódzia (ur. 1945), kapłana archidiecezji wileńskiej, dotychczasowego pracownika watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich na biskupa polowego. Przywrócenie Ordynariatu Polowego zakończyło trwający niemal 50 lat okres ateizacji żołnierzy Wojska Polskiego oraz umożliwiło utworzenie realnie funkcjonującego duszpasterstwa wojskowego w Polsce, w miejsce funkcjonującego po wojnie Generalnego Dziekanatu WP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter