19 stycznia
wtorek
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa modliła się "z Prymasem Wyszyńskim" przy odnowionym Krzyżu Baryczków (galerie zdjęć)

Ocena: 5
754

W I piątek Wielkiego Postu, 28 lutego mieszkańcy Warszawy jak co miesiąc modlili się w archikatedrze warszawskiej o owoce zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego. Był to również dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.
Podczas Drogi Krzyżowej, która "z Prymasem Wyszyńskim" przeszła ulicami Starego Miasta jej uczestnicy modlili się również w intencji osób zranionych w Kościele. Do archikatedry uroczyście został wprowadzony Krucyfiks Baryczków, który właśnie powrócił z renowacji.

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Mottem Drogi Krzyżowej na Starówce, której przewodniczył bp Piotr Jarecki, były słowa „Bądź wola Twoja jako w niebie… tak i w Warszawie” a kolejnym stacjom towarzyszyły rozważania kard. Stefana Wyszyńskiego. Dla wielu osób była to wyjątkowa okazja usłyszenia po raz pierwszy głosu Prymasa Tysiąclecia, bowiem rozważania na trasie z Nowego Miasta do archikatedry warszawskiej będą odtwarzane z archiwalnych nagrań.

Drogę Krzyżową, która rozpoczęła się przy kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na stołecznym Nowym Mieście i przeszła ulicami Starówki, zakończyło uroczyste wprowadzenie do archikatedry warszawskiej zabytkowego Krucyfiksu Baryczków. Następnie w bazylice archikatedralnej odprawiono uroczystą Eucharystię.

Bp Rafał Markowski, który przewodniczył Mszy Świętej, nawiązał w homilii do Jasnogórskich Ślubów Narodu – jednego z najważniejszych zamiarów i wydarzeń, które dokonały się w trakcie posługi kard. Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia napisał tekst ślubowania w niezwykłych okolicznościach, ponieważ przebywał uwięziony w Komańczy.

Przebywając w więzieniu nie wiedział do końca, że to on ma je napisać. Nosił w sobie wątpliwości. Przekonały go dopiero słowa Marii Okońskiej, że św. Paweł również pisał do wiernych z więzienia

– mówił bp Markowski.

Tak powstał tekst, który 26 sierpnia 1956 roku został odczytany na Jasnej Górze. Bp Markowski podkreślił, że Prymas Tysiąclecia “nie zdawał sobie sprawy, jak wielkie owoce przyniesie ten tekst”.

Milion osób powtarzało tekst ślubowania, artykułując zwłaszcza jedno słowo: przyrzekam

– przypomniał biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Odnowa moralna i odrodzenie duchowe w narodzie polskim miało zahamować komunistyczny plan ateizacji społeczeństwa. Kard. Wyszyński – jak podkreślił bp Markowski – wiedział, że “nie załatwi tego jednorazowe ślubowanie, które było nie tylko uroczystością, ponieważ trzeba jeszcze zrealizować to, co się ślubowało”. Dlatego kolejnym ważnym krokiem była, trwająca przez dziewięć lat, Wielka Nowenna, która “miała doprowadzić do dogłębnego odrodzenia narodu polskiego”.

To miał być proces, rzeczywista praca nad sobą. Kard. Wyszyński wiedział, że nie chodziło o słowa, ale o życie i o czyn

– dodał.

Prymas Wyszyński wierzył, że “Maryja jest w stanie przemieniać ludzkie życie i serca, ponieważ sam tego doświadczał”.

Zdecydował, że to dzięki Maryi uratuje naród i dokona odrodzenia

– mówił bp Markowski. Podkreślił, że Wielka Nowenna przyniosła wielkie owoce duchowe, doprowadziła do pogłębienia świadomości religijnej oraz dała ludziom poczucie jedności.

Również przekonanie, że wolność można uzyskać i pielęgnować tylko wtedy, gdy jest jedność i zgoda

– przekonywał.

Kard. Wyszyński “dokonywał wielkich rzeczy, tylko dlatego, że bezgranicznie ufał Bogu i jemu zawierzył całe swoje życie i całą swoją posługę”.

To jest wiara, w której człowiek nic nie pozostawia dla siebie, wszystko składa i opiera na Bogu. To wiara, która rodzi świętych, to wiara wielkich świętych minionych pokoleń, to również wiara, która zrodziła świętość kard. Wyszyńskiego

– podkreślił biskup pomocniczy warszawski.

Po zakończeniu Eucharystii prelekcję “Wpływ Wielkiej Nowenny i Milenium na odzyskanie przez Polskę wolności” wygłosiła dr Ewa Czaczkowska, która skupiła się na czterech elementach programu milenijnego Prymasa Wyszyńskiego: odnowie człowieka, oddaniu w niewolę miłości, jako wyrazie duchowej wolności oraz masowości i odbudowie wspólnotowości. Następnie przy grobie Prymasa Tysiąclecia odmówiono modlitwę o dobre owoce jego beatyfikacji, która odbędzie się 7 czerwca na stołecznym placu Piłsudskiego.

Archikatedra warszawska była otwarta do północy aby wierni, mieszkańcy Warszawy, mogli adorować Cudowny Krucyfiks Baryczków, który powrócił na swoje dotychczasowe miejsce w Kaplicy Najświętszego Sakramentu w bazylice archikatedralnej warszawskiej.

GALERIA

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa
Syn Człowieczy jest Panem szabatu
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 6,10-20; Ps 111,1b-2.4-5.9.10c; Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter