22 stycznia
środa
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: 350-lecie Księży Marianów

Ocena: 4.2
501

W sobotę 7 grudnia w Warszawie rozpoczęto świętowanie Roku Jubileuszu 350-lecia Powstania Marianów. Główne uroczystości zaplanowana na 11 grudnia 2020 r.

fot. Jacek Kalinowski / Idziemy

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył z tej okazji Mszy Świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na warszawskich Stegnach. – Jubileusz to czas przygotowany przez Opatrzność Bożą, służący odnowie więzi z Bogiem, w którym wszystko zmierza ku ożywieniu wiary i ku świadectwu dawanym przez chrześcijan – mówił na początku Eucharystii ks. Tomasz Nowaczek MIC, prowincjał marianów, cytując słowa Jana Pawła II z listu Tertio Millennio Adveniente. – Jubileusz to dla nas wezwanie, aby dać świadectwo naszego powołania – dodał ks. prowincjał.

– Najczystsza Dziewica jaśniejąca świętością jest wizerunkiem Kościoła, który kiedyś cały będzie święty i nieskalany przed Bożym obliczem. Oddając Jej cześć, wielbimy Boga, który mocą zasług przewidzianych śmierci Jezusa zachował Ją od grzechu oraz wyznajemy wiarę w to, że także my grzeszni staniemy się czyści dzięki tej samej ofierze Krzyża – mówił w homilii bp Romuald Kamiński, nawiązując do święta Niepokalanego Poczęcia Maryi. – Chwała Maryi jest znakiem, że Bóg naprawdę jest w stanie przemienić serce każdego człowieka, który jak Ona przy zwiastowaniu zechce wypowiedzieć Mu swoje tak – dodał ordynariusz warszawsko-praski.

Odnosząc się do jubileuszu Księży Marianów, bp Kamiński mówił, że dzisiaj w tej wspólnocie możemy podziwiać Boże plany, które realizuje się w powołaniach tak wielu ludzi. – Bóg powołuje nas do tego, abyśmy sami się uświęcili i innym w tym pomogli. Na podobieństwo Maryi staje przed Bogiem każdy z nas. Tak stanął przed obliczem pańskim Stanisław Papczyński – mówił. Bp Kamiński przypomniał również życiorys i drogę powołania założyciela oraz historię powstania zgromadzenia Księży Marianów.

Na zakończenie Eucharystii kard. Nycz dziękował w imieniu Warszawy i archidiecezji za pracę księży marianów. – Za wszystkie te miejsca, w których wasza praca jest ważna, ale także za obecność w Polsce, w kościele Powszechnym w wymiarze misyjnym i ewangelizacyjnym, bardzo wam dziękuję – powiedział metropolita warszawski.

Muzycznie wydarzenie uświetnił chór Stegna Nostra pod dyrekcją Krzysztofa Mizińskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 stycznia

 Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

Dziś w Kościele: środa, II tydzień zwykły, wspomnienie św. Wincentego Pallottiego, prezbitera albo św. Wincentego, diakona i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 17,32-33.37.40-51; Ps 144 (143),1b-2.9-10; Mk 3,1-6
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -