Papież Franciszek w liście "Misericordia et Misera" na zakończenie Roku Miłosierdzia w 2016 r. ogłosił, że w XXIII niedzielę zwykłą cały Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Ubogich. W tym roku Dzień ten przypada dziś, 17 listopada.
Fot. pixabay"Będzie to dzień, który pomoże wspólnotom i każdemu ochrzczonemu w refleksji nad tym, że ubóstwo znajduje się w samym centrum Ewangelii oraz nad faktem, że dopóki Łazarz leży u drzwi naszego domu (por. Łk 16,19-21), nie może być sprawiedliwości ani też pokoju społecznego. Ten dzień będzie również autentyczną formą nowej ewangelizacji (por. Mt 11,5), przy pomocy której trzeba odnowić oblicze Kościoła w jego odwiecznym dziele nawrócenia duszpasterskiego, aby być świadkiem miłosierdzia" - pisał papież w liście apostolskim "Misericordia et Misera".
Pierwszy Światowy Dzień Ubogich odbył się 19 listopada 2017 r.
W najbliższą niedzielę, 17 listopada, o godz. 10.00, papież Franciszek będzie przewodniczył w bazylice watykańskiej Eucharystii z okazji Światowego Dnia Ubogich. Wcześniej pobłogosławi 13 kluczy, reprezentujących 13 krajów, w których Przymierze Rodzin Bezdomnych (Fha) Rodziny Wincentyńskiej zbuduje nowe domy dla potrzebujących, a po Mszy św. w Auli Pawła VI zje obiad z 1300 ubogimi.
Inicjatywa „13 domów” związana jest z Rokiem Jubileuszowym i pragnie wnieść wkład w walką z bezdomnością. Objęto nią Australię, Brazylię, Kambodżę, Republikę Środkowoafrykańską, Chile, Kostarykę. Włochy, Tonga, Senegal, Syrię, Tanzanię, Wielką Brytanię i Ukrainę. Wybudowanie 13 domów w Syrii zostanie sfinansowanych bezpośrednio przez Stolicę Apostolską jako gest miłosierdzia w Roku Świętym.
Obiad zostanie zorganizowany przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia, a zaoferuje go Włoski Czerwony Krzyż. Na zakończenie każda osoba otrzyma plecak ofiarowany przez Ojców Misjonarzy (Zgromadzenie Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo), zawierający żywność i środki higieny osobistej.
W tegorocznym orędziu Papież Franciszek podkreśla, że "ubodzy mają uprzywilejowane miejsce w sercu Boga, do tego stopnia, że w obliczu ich cierpienia Bóg jest "niecierpliwy", dopóki nie odda im sprawiedliwości". Dodaje również, że "Jesteśmy powołani, aby w każdych okolicznościach być przyjaciółmi ubogich, idąc za Jezusem, który jako pierwszy okazał solidarność z ostatnimi."