19 czerwca
środa
Gerwazego, Protazego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W Bełchatowie odbyły się ekumeniczne nieszpory

Ocena: 0
791

– Biblia to piękny dar Boga dla nas. Dar ludzi, którzy ćwierć wieku spędzili nad tym tekstem, abyśmy mogli go razem czytać. Nie chodzi jednak o to, żeby tylko czytać, ale żeby stać się wykonawcą Słowa – tłumaczył abp Ryś podczas nieszporów ekumenicznych w Bełchatowie.

fot. pixabay.com/AgnieszkaMonk/CC0

Okazją do wspólnej modlitwy psalmami było Bełchatowskie Święto Biblii, którego organizatorem była parafia Kościoła Rzymskokatolickiego i Kościół Ewangelicko – Reformowany w Bełchatowie.

We wspólnych wieczorach ekumenicznych, które odbyły się 26 września w parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie uczestniczyli: biskup Jan Cieślar (Kościół Ewangelicko – Augsburski), biskup Marek Izdebski (Kościół Ewangelicko – Reformowany) oraz arcybiskup Grzegorz Ryś (Kościół Rzymskokatolicki), a także duchowni i wierni z ich Kościołów.

– Zgromadziliśmy się w naszej świątyni, bo chcemy dziś wspólnie się tutaj modlić i przeżywać Święto Biblii – mówił podczas powitania ks. Zbigniew Zgoda, dziekan bełchatowski. – Chcemy, aby dziś Bóg mówił do nas, by przemawiał do naszych serc, by pomagał nam żyć, by to Jego słowo stawało się nasze – podkreślił.

Na początku spotkania biskup Marek Izdebski – superintendent generalny Kościoła Ewangelicko – Reformowanego w RP zaprezentował list przesłany na jego ręce od Małgorzaty Platajs – dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

Autorka listu wskazała na ogromne znaczenie ponad 20 – letniej pracy blisko 70 duchownych i świeckich, którzy poprzez swoje zaangażowanie i pracę przyczynili się do wydania biblii w przekładzie ekumenicznym, który został przyjęty przez Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej i przez Kościół Rzymskokatolicki. Uczestnicy wspólnej modlitwy mogli po jej zakończeniu zaopatrzyć się w swój własny ekumeniczny przekład Biblii.

Następnie jeden z bełchatowskich historyków przybliżył historię miasta wskazując na jego wielokulturowość wynikającą z różnej narodowości, obrzędowości i wyznań jego mieszkańców. Choć losy Bełchatowa były różne, niezmiennym przez lata pozostał jego herb nawiązujący do biblijnego raju.

W czasie wspólnych nieszporów ewangelię przeczytał biskup Jan Cieślar, a homilie wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki. Zwrócił on uwagę na to, że zaprezentowana biblia ekumeniczna jest niezwykłym darem dla tych, którzy wchodzą w życie wiary. – To jest dar dla przyszłego pokolenia – Słowo Boże przekazane w ręce. Ważne także dla nas, że gdy bierzemy w ręce biblię, żebyśmy mieli świadomość, że będziemy ją musieli z potrzeby serca, z wnętrza przekazać następnym, bo Słowo Boże jest nam dane, byśmy je przekazali kolejnemu pokoleniu – podkreślił arcybiskup.

– My słuchamy biblii, kiedy ona staje się dla nas prawem – zauważył metropolita łódzki. – Przeczytany tekst rodzi we mnie zobowiązanie. Ostatecznie nie chodzi o to, bym był mądry, ale o to, bym był zbawiony. Nie chodzi tylko o wiedzę, ale o sposób życia – zaznaczył.

Metropolita łódzki zwrócił wagę, że ekumenizm trzeba robić, nie wystarczy o nim mówić. – Trzeba go robić, bo kiedy go robimy odsiania przed nami kolejne możliwości. Dzięki temu Słowu, które możemy czytać razem – wiecie dobrze, że jedziemy na początku grudnia razem tzn. wszystkie Kościoły chrześcijańskie tego terenu – do Ziemi Świętej, aby tam razem czytać Słowo Boże. Ono nas do czegoś prowokuje. Prowokuje nas do tego, co jeszcze możemy razem zrobić? Możemy razem przeżyć to Słowo tam na miejscu. Jak zdecydujemy się na to, to będzie następny krok i pytanie: co jeszcze? Sama wiedza nas nie wciąga w tę drogę! – dodał abp Ryś.

Na terenie Bełchatowa znajduje się siedem parafii Kościoła Rzymskokatolickiego i jedna świątynia Kościoła Ewangelicko – Reformowanego, gdzie posługuje biskup naczelny tego Kościoła w RP. Zaś w okręgu bełchatowskim w Zelowie mieści się świątynia Kościoła Ewangelicko – Reformowanego, kaplica Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego oraz Chrześcijan Baptystów. Natomiast w Kleszczowie podobnie jak w Bełchatowie obok świątyni katolickiej znajduje się Zbór Chrześcijan Reformowanych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Poniedziałek, XI Tydzień zwykływs
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę,
a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 1-6. 16-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter