19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U św. Jakuba Apostoła

Ocena: 4.05
1703

Parafia św. Jakuba Apostoła w Warszawie to jedyna w archidiecezji warszawskiej świątynia, w której do 31 grudnia 2022 r. można skorzystać z odpustu zupełnego przy okazji Jubileuszowego Roku Jakubowego.

fot. Patryk Lubryczyński

Kościół parafialny został ustanowiony przez kard. Kazimierza Nycza świątynią stacyjną Roku Jakubowego. Każdego 25 dnia miesiąca o godz. 19.00 odbywają się tu uroczyste Msze Święte ku czci św. Jakuba z błogosławieństwem relikwiami. Do świątyni można pielgrzymować indywidualnie, kościół jest otwarty codziennie w godz. od 6.00 do 20.00. Podczas Eucharystii i nabożeństw śpiewane są okolicznościowe pieśni o świętym patronie.

 


DUSZPASTERSTWO

Proboszcz ks. Henryk Bartuszek mówi, że jego rozumienie duszpasterstwa jest chrystocentryczne. – Nie chodzi o to, aby namnożyć grup, które miałyby po parę osób. Duszpasterstwo parafialne jest ukierunkowane na ewangelizację oraz świadome i czynne uczestniczenie w liturgii. Dzięki temu możemy napełniać się łaską oraz być zdolnymi do świadectwa – opisuje. Istnieje wiele wspólnot modlitewnych o charakterze charyzmatycznym i ewangelizacyjnym, jak: Woda Życia, Szkoła Ewangelizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Ja Jestem – Odnowa w Duchu Świętym czy studencka wspólnota Ruchu Światło-Życie. Ważną rolę odgrywa też Parafialny Zespół Charytatywny Caritas.

Wierni w trakcie spotkań synodalnych zwrócili uwagę, aby w duszpasterzowaniu bardziej uwzględniać osoby samotne w wieku 30-50 lat, które mimo starań nie zawarły do tej pory sakramentu małżeństwa. Ks. proboszcz liczy, że synod pozwoli odmłodzić skład parafialnego zespołu Caritas. Parafia włącza się też w inicjatywę Wielkopostnych kościołów stacyjnych. – Zapraszam serdecznie 16 marca do wzięcia udziału w nabożeństwach dnia stacyjnego. W tegoroczny Wielki Post proponuję wiernym położenie szczególnego akcentu na faktyczny post. To znaczy taki, który nie polega na zamianie schabowego na kraby, ale na poczuciu bycia głodnym. Po to, żeby zrozumieć potrzebujących – zachęca ks. Bartuszek.

 


APOSTOLSTWO SĄSIEDZKIE

Od początku pandemii jest prowadzona akcja Apostolatu Sąsiedzkiego. Pasterze proszą parafian, aby odwiedzali osoby chore i samotne z sąsiedztwa, które wyrażą chęć spotkania. Podczas nich wierni z Apostolatu rozmawiają i wspólnie modlą się z sąsiadami na różańcu lub czytają Pismo Święte. Informują o możliwości przybycia do mieszkania księdza, aby można było skorzystać z sakramentów. – Dzięki inicjatywie udaliśmy się do kilkunastu osób z wieloletnim zaniedbaniem sakramentalnym – opisuje duchowny.

Z jednej strony powstają więzi osobowe, ktoś komuś zrobi zakupy, zadzwoni z pytaniem, czy czegoś nie potrzeba. A z drugiej strony akcja zaspokaja potrzeby duchowe chorych i samotnych. Parafia jest zaangażowana również w dzieło „Obiad szkolny dla dzieci”, które dotyczy młodzieży z rodzin pozostających w trudnej sytuacji materialnej. – Jesteśmy w stałym kontakcie z wychowawcami i pedagogami szkolnymi – podkreśla kapłan.

 


ZAWIERZENI ŚW. FAUSTYNIE

Troska o bliźnich łączy się z wyjątkowym kultem Bożego miłosierdzia. W lipcu 1924 r. Helena Kowalska, późniejsza św. Faustyna, przyjechała do Warszawy. Weszła do najbliższego kościoła, aby rozeznać, jakie zgromadzenie zakonne ma wybrać. Była to tymczasowa kaplica parafii św. Jakuba Apostoła, dziś na jej miejscu znajduje się sala duszpasterska św. Faustyny.

W bieżącym roku minie 104 lata od erygowania parafii (17 marca 1918 r.) przez abp. Aleksandra Kakowskiego, który powołał na pierwszego proboszcza ks. Jakuba Dąbrowskiego. Właśnie tego kapłana Sekretarka Bożego Miłosierdzia prosiła o pomoc w poznaniu woli Bożej. Od 2019 r. we wnętrzu świątyni znajdują się relikwie świętej i oryginalny obraz Jezusa Miłosiernego, autorstwa cenionego malarza sakralnego Jana Molgi (pisaliśmy o malarzu w „Idziemy” nr 44/2020 „Malarz Pana Boga” – przyp. red.). Warto zwrócić uwagę na znajdujący się nad tabernakulum XVII-wieczny krucyfiks nieznanego autora, który ocalał podczas II wojny światowej.

W każdy poniedziałek o godz. 19.00 oraz w piątki o godz. 15.00 jest odmawiana wspólnotowo Koronka do Bożego Miłosierdzia. W parafii posługuje misjonarz miłosierdzia ks. Roman Trzciński, który może odpuszczać grzechy zarezerwowane dla Stolicy Apostolskiej. – Kult Bożego Miłosierdzia był tutaj obecny nawet wtedy, gdy nie był jeszcze powszechnie przyjęty w Kościele – podkreśla ks. Henryk Bartuszek.

W diecezji warszawsko-praskiej przywilej odpustu zupełnego w Roku Jakubowym ma parafia św. Jakuba Apostoła przy ul. Józefa Mehoffera 4, w Warszawie.

Parafia św. Jakuba Apostoła
ul. Grójecka 38, 02-314 Warszawa
tel. 48 22 822-18-66 | www.parafiajakuba.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter