21 listopada
czwartek
Alberta, Janusza, Konrada
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trudne wybory

Ocena: 0
1714

Ukazała się książka Sławomira Siwka „Prymasowska Rada Społeczna ks. Józefa Glempa Prymasa Polski. Przebieg prac, dokumenty w latach 1981-1990”.

Pozycja ta miałaby swój walor także wtedy, gdyby stanowiła tylko zbiór wszystkich oficjalnie opracowanych i przyjętych przez Radę dokumentów. Ale autor poszedł dalej. Znalazł w archiwach i u członków Rady Społecznej informacje, które pozwoliły odtworzyć przebieg jej prac, dyskusji, przygotowywanych projektów i dokumentów. Ponadto osadził Radę w kontekście wydarzeń politycznych tego okresu historii Polski. A mamy do czynienia z ostatnim dziesięcioleciem istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – rozpoczętym powstaniem Solidarności, a zakończonym wyborami 4 czerwca 1989 r.

Autorowi udało się dotrzeć do nieznanych faktów i dokumentów, zajrzeć za kulisy niektórych zdarzeń. Jako że sam był czynnym uczestnikiem i świadkiem wielu wydarzeń, a ponadto osobiście znał kard. Glempa – tym bardziej jego książka zasługuje na uwagę. Co więcej, autor ukazuje prymasa w innym świetle, niż to się zwykło czynić. Otóż mamy do czynienia z człowiekiem przewodzącym Kościołowi w Polsce w bardzo dramatycznym okresie stanu wojennego. Z Kościołem Polacy wiązali wielkie nadzieje, szukali w nim oparcia i wskazań. Na prymasa Glempa spadła olbrzymia odpowiedzialność nie tylko za Kościół, ale i za Polskę. Musiał szukać odpowiedzi na wiele pytań, także natury politycznej, i jednocześnie nauczać, głosić Ewangelię.

Odkrywamy zatem kard. Glempa jako otwartego na współpracę z doradcami, na słuchanie opinii, wyciąganie wniosków. Ba, gotowego na spór! Otoczony przez zróżnicowane grono członków Rady Społecznej, w dwóch kadencjach potrafi ł uczynić z niej instytucję wspomagającą cały Episkopat, „think tank”, komitet doradczy opracowujący komplet dokumentów przydatnych do aktywności społecznej katolików świeckich w przyszłej Polsce. Czytając dzisiaj o plonie prac Rady, można się zadziwić aktualnością tego, co w dokumentach się znalazło. „Kardynał Józef Glemp nie wahał się nazywać po imieniu rożnych prób manipulacji i złudnej pokusy pójścia drogą na skróty” – napisał w liście do autora abp Wojciech Polak, obecny prymas Polski. W książce można znaleźć wiele odpowiedzi na pytanie, dlaczego takie, a nie inne były decyzje i wybory dróg prymasa Glempa.

 

Sławomir Siwek, „Prymasowska Rada Społeczna ks. kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski. Przebieg prac, dokumenty w latach 1981-1990”, Biblioteka „Obserwatora”, Apostolicum, Warszawa 2016

Książkę można zamawiać za zaliczeniem pocztowym w wydawnictwie: Air Link Sp. z o.o., ul. Juliusza Kossaka 10, 01-576 Warszawa, e-mail: airlink@wp.pl, tel. 22 628 21 00

WZ
Idziemy nr 25 (559), 19 czerwca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 listopada

Czwartek, XXXIII Tydzień zwykły
Wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 19, 41-44
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter