24 marca
niedziela
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przybrany ojciec Jezusa

Ocena: 5
852

W Sanktuarium św. Józefa przy ulicy Poselskiej w Krakowie marzec to miesiąc, w którym św. Józef otoczony jest szczególnym pietyzmem.

fot. arch. sanktuarium

Codziennie odprawiane są nabożeństwa ku jego czci, a w Uroczystość św. Józefa jest osiem Mszy Świętych! I nie tylko krakowianie, ale i pielgrzymi z całej Polski w nich uczestniczą.

– To imieniny św. Józefa, on jest tu Gospodarzem – mówi s. Ewelina, bernardynka – a my staramy się, by wszyscy, którzy tu przyjdą, czuli się przyjęci i kochani, jak w domu.

W tym dniu na furcie siostry bernardynki częstują ciastem drożdżowym, herbatą i kompotem. Na ulicę Poselską trafiły w połowie XVII w. Ich zakon powstał w Krakowie jako wspólnota żeńska III zakonu regularnego św. Franciszka z Asyżu przy zakonie braci mniejszych zwanych bernardynami. W 1459 r. siostry wybudowały na Stradomiu klasztor św. Agnieszki. Często był podtapiany przez Wisłę, więc musiały go wówczas opuszczać, co bardzo utrudniało im praktykowanie reguły.

Klasztor przy Poselskiej powstał dzięki inicjatywie s. Teresy Zadzik, przełożonej klasztoru św. Agnieszki, która nabyła renesansowy dworek Stanisława Żeleńskiego. W 1649 r. przyłączono do klasztoru sąsiedni dworek Pieniążków, a w 1730 r. siostry weszły w posiadanie dworku Tarłów. Budynki adaptowano na pomieszczenia klasztorne. Od swojego brata, krakowskiego biskupa Jakuba Zadzika prócz wsparcia finansowego s. Teresa dostała obraz św. Józefa. Biskup otrzymał go w 1627 r. od papieża Urbana VIII z zaleceniem, by w Krakowie powstał kościół pod wezwaniem św. Józefa. W 1646 r. s. Teresa wraz z sześcioma siostrami wprowadziła się do nowego klasztoru, a obraz św. Józefa został umieszczony w ołtarzu małego drewnianego kościółka przylegającego do klasztornych murów.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 11 (700), 17 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 31 marca 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
 

Najwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -