13 stycznia
poniedziałek
Bogumiły, Weroniki, Hilarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polacy w Kazachstanie

Ocena: 0
1329

W przeddzień beatyfikacji apostoła Kazachstanu, ks. Władysława Bukowińskiego, ukazała się książka ks. prof. Waldemara Chrostowskiego będąca owocem zapisków z podróży po tym kraju.

Autor, wybitny biblista i przewodnik pielgrzymek po miejscach biblijnych, znany z łamów tygodnika „Idziemy” z tej właśnie tematyki, dzieli się tym razem swoją drugą pasją. Jest nią fascynacja Kresami dawnej Rzeczypospolitej, także tej najdawniejszej, i terenami położonymi jeszcze dalej na wschód. W tej fascynacji mieści się też serdeczne zainteresowanie losami ludzi, szczególnie zaś Polaków, którzy w ramach carskich i stalinowskich represji byli przesiedlani w głąb Azji.

Autor opisuje genezę i przebieg masowych deportacji Polaków z dawnych Kresów po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku oraz ich spotkania na kazachskich stepach z rodakami wywiezionymi tam wcześniej, z sowieckich republik, w ramach stalinowskich czystek narodowościowych z 1937 roku. Podąża za polskimi wygnańcami do Tainczy, Oziornego, Pietropawłowska, Szczucińska, Astany, Karagandy, Dolinki i Ałmaty. Opisuje rozsiane po kraju polskie cmentarze, kościoły i domostwa. Wiele uwagi poświęca historii życia i cierpień naszych rodaków w Karłagu, największym chyba łagrze świata, rozpościerającym się na powierzchni o średnicy ok. 300 km. Przypomina, że w latach 1930-1956 więziono tam ponad 100 tys. chrześcijańskich duchownych różnych wyznań. Nazywa ten gułag „komunistycznym Auschwitz”. Wstrząsającego opisu niewolniczej pracy, ciągłych przesłuchań i tortur w komunistycznych katowniach dopełnia obraz „Mamusinego cmentarza”, na którym umieszczone w łagrach kobiety grzebały swoje zmarłe z głodu i chorób niemowlęta.

Obok tego jest też inny obraz Kazachstanu: kraju, który dźwiga się z kolan po rosyjskim i komunistycznym zniewoleniu. W książce znajdziemy opisy imponującej dawnej stolicy kraju, Ałmaty, która nazywana jest „Paryżem Azji Środkowej”, licznych miast i wiosek. W wielu z nich wznoszone są nowe świątynie katolickie i prawosławne, powraca życie religijne, także z pomocą polskich misjonarzy. Nie mogło zabraknąć wzruszających spotkań z tamtejszymi Polakami – potomkami zesłańców żyjącymi dziś w każdym z opisywanych miejsc. Ostatni rozdział książki stanowi przypomnienie pielgrzymki św. Jana Pawła II do Kazachstanu z września 2001 roku.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Rosikon Press i – jak większość publikacji tego wydawnictwa – jest bogato ilustrowana. Prócz zdjęć autorstwa ks. Chrostowskiego zamieszczono w niej także fotografie wykonane przez Kamilę Grzybowską- -Kisiel oraz abp. Tomasza Petę, metropolitę Astany. Pochodzący z archidiecezji gnieźnieńskiej arcybiskup opatrzył książkę swoim słowem wstępnym.

 

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, „Kościół na stepie. Zapiski z Kazachstanu”, Rosikon Press 2016, 240 s.

ks. Henryk Zieliński
Idziemy nr 37 (571), 11 września 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 stycznia

Poniedziałek, I Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Hilarego, biskupa i doktora Kościoła
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mk 1, 14-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Agnieszki - 12-20 stycznia

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter