18 marca
niedziela
Cyryla, Edwarda, Boguchwaly
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież z Buenos Aires

Ocena: 0
706

– Franciszek lubi być zwykłym i aktywnym księdzem – mówi argentyński dziennikarz Hector Lorenzo

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z Hectorem Lorenzem, byłym pracownikiem Prefektury Domu Papieskiego, dziennikarzem z Argentyny, rozmawia Anna Artymiuk

 

Jak pan wspomina dzień wyboru kard. Jorgego Maria Bergoglia na Stolicę Piotrową?

To było ogromne wzruszenie, które wzrastało z każdym kolejnym dniem. Świadectwo papieża Franciszka mówiło mi o Jezusie – Jezusie z Buenos Aires. Chodzi o to, że Ojciec Święty zostawił w każdym miejscu, gdzie był, ślady Jezusa. Mieszkałem w stolicy Argentyny 50 lat. Znam drogi, po których chodził Jorge Mario Bergoglio. Cristina, moja żona, mieszkała we Flores, tej samej dzielnicy, gdzie wzrastał przyszły papież. Jako narzeczeni chodziliśmy do tego samego kościoła San José, gdzie młody Bergoglio usłyszał powołanie do kapłaństwa.

Znałem abp. Bergoglia, kiedy mieszkał w Buenos Aires, i spotkałem go po latach, podczas jednej z jego podróży do Rzymu. Jawił się jako zupełnie inna osoba niż ta, którą widzimy dzisiaj. Był bardziej na dystans, o wyrazie bardzo ascetycznym. To były lata ciężkiej konfrontacji z prezydentem Nestorem Kirchnerem (2003-2007), który upatrywał w osobie Bergoglia duchowego przywódcę opozycji. Rzeczywiście, kard. Bergoglio wypominał władzy łamanie praw człowieka, tworzenie niesprawiedliwych struktur ekonomicznych, które są podstawą wielkich nierówności społecznych.

 

Co wybór Argentyńczyka na Następcę św. Piotra wniósł do waszego narodu?

Wobec rosnącej przepaści między bogatymi i biednymi nie tylko w Argentynie, ale także w pozostałych państwach latynoamerykańskich, Franciszek wywołał wstrząs ewangeliczny: rozbudził chęć wcielenia w życie sprawiedliwości społecznej i potwierdzenia spójności między życiem i wartościami doktryny katolickiej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 10 (648), 11 marca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 21 marca 2018 r.

 

Hector Lorenzo – (ur. 1945), dziennikarz argentyński, dziś korespondent z Rzymu i Watykanu dla radia Cadena 3. Wzrastał w Buenos Aires w rodzinie hiszpańskich emigrantów. Prowadził program Konferencji Episkopatu Argentyny w Canale 13, pracował w Prefekturze Domu Papieskiego. W styczniu br. towarzyszył Franciszkowi do Chile i Peru.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły