24 marca
piątek
Marka, Gabriela, Katarzyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papież do wolontariuszy: wychodzicie, aby spotykać ludzi

Ocena: 4.85
477

Franciszek przyjął dzisiaj na audiencji przedstawicieli Federacji Chrześcijańskich Organizacji Posługi Międzynarodowej i Wolontariatu (FOCSIV). To włoskie stowarzyszenie zrzesza 86 instytucji pracujących w ponad 80 krajach świata. Papież wyraził wielkie uznanie dla tego elementu kultury Półwyspu Apenińskiego. Mówił spontanicznie, zostawiwszy przygotowane wcześniej przemówienie do przeczytania indywidualnie w późniejszym czasie.

Fot. arch. idziemy.pl

Ojciec Święty podkreślił, jak bardzo cieszy go i buduje szczególna włoska tradycja wolontariatu. Zauważył, że we współczesnym świecie, rozdartym konfliktami, to niezwykle cenna posługa. Dlatego zachęcał obecnych na audiencji do kontynuowania swoich wysiłków, nawet jeśli napotykają na przeszkody.

Wolontariat to jedna z najpiękniejszych rzeczy. Ponieważ każdy we własnej wolności wybiera kroczenie tą drogą skierowaną ku drugim z wyciągniętą dłonią, aby się troszczyć o innych. Należy coś uczynić. Mógłbym zostać w domu, siedzieć tam spokojnie, oglądając telewizję albo robiąc inne rzeczy… Nie, ja się wysilam i wychodzę. Wolontariat to wysiłek wyjścia w celu pomocy drugim. Nie ma wolontariatu przy biurku, nie ma wolontariatu przed telewizorem, nie. Wolontariat jest zawsze na zewnątrz, w otwartym sercu, wyciągniętej dłoni, nogach gotowych do drogi. Wyjść, aby spotkać i wyjść, aby obdarować

– powiedział papież.

Żyjemy obecnie w cywilizacji starcia (…). I nie uczymy się nigdy, na poziomie globalnym, ale też osobistym. Jak często podejmowane są decyzje na podstawie opozycji: „Kim jesteś?” – „Ja nie wiem, kim jestem, ale sprzeciwiam się temu oraz temu”. Własna tożsamość to „być przeciwko”, w opozycji. Z kolei droga, którą wy prezentujecie, którą żyjecie, stanowiąca prawdziwą chrześcijańską propozycję, to spotkanie, aby rozwiązać, zaleczyć owe starcia (…). Łatwiej jest powiedzieć: „jestem przeciw temu, albo temu, albo temu innemu” niż: „jestem z tym”. To drugie kosztuje więcej wysiłku. A wy wychodzicie, aby znaleźć ludzi, mężczyzn i kobiety potrzebujących pomocy, wyciągniętej dłoni, oraz iść razem z nimi, razem, nie przeciwko.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 marca

Sobota, IV tydzień Wielkiego Postu
Sprawiedliwości Twojej nie kryłem w głębi serca,
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 1, 26-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter