2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niger: chrześcijanie odbudowują kościoły

Ocena: 0
2522
Chrześcijanie Nigru masowo włączyli się w odbudowę swych kościołów. 80 proc. kościelnej infrastruktury w tym kraju zniszczyli muzułmanie w połowie stycznia br., mszcząc się za karykatury Mahometa zamieszczone w minionych latach we francuskim piśmie satyrycznym "Charlie Hebdo". 2015-03-18 22:04
(KAI/RV) / Niamey, sg


Wyznawcy islamu zrównali z ziemią i ograbili nie tylko świątynie, ale też kościelne szkoły, przychodnie i domy dziecka, a nawet zapasy żywności dla sierot.

– Początkowo ludzie obawiali się, że ataki się powtórzą, z czasem jednak masowo przystąpili do sprzątania i usuwania szkód – powiedział pracujący w katedrze w stołecznym Niamey ks. Jean Baptiste Kafando. Dodał, że trwa wyścig z czasem, by przynajmniej największe szkody naprawić przed zbliżającą się porą deszczową. Nie jest to łatwe, ponieważ wiele budynków wymaga całkowitej odbudowy.

Kapłan zaznaczył, że ze zrabowanych rzeczy udało się odzyskać jedynie kilka książek. Po kielichach mszalnych, monstrancjach, rzeźbach i innych mających jakąkolwiek wartość przedmiotach ślad zaginął. Islamiści rozkradli nawet ławki kościelne i wiatraki, powyrywali ze ścian przewody i gniazdka. Czego nie udało się ukraść, spalili.

Po antychrześcijańskich atakach Kościół w Nigrze przypomniał redaktorom "Charlie Hebdo", że ich działania pociągnęły za sobą na całym świecie dramatyczne skutki uboczne. – Pismo jest obecnie w doskonałej kondycji finansowej, więc jego redaktorzy mogliby wesprzeć ofiary. Ich pomoc przyjmiemy z wdzięcznością – zapewnił ks. Kafando.

Podnoszenie z ruin to zadanie przerastające skromne możliwości miejscowych chrześcijan, choć spontanicznie opodatkowali się oni na ten cel. Rząd obiecał wprawdzie pewne wsparcie, ale na razie na tym się skończyło. Straty szacuje się na ok. 2 mln euro.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 3 grudnia

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Okaż nam, Panie, łaskę swoją
i daj nam swoje zbawienie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 13, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Smakuj chwile
Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter