19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie wolno się poddawać

Ocena: 3.33333
1427

Jestem przekonany, że wciąż są ludzie, którzy w imię rozumu będą bronili prawdy o świecie i człowieku - mówi abp. Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim i Jackiem Karnowskim.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Porównał Ksiądz Arcybiskup ideologię LGTB z ideologią marksistowską. Dlaczego?

Powiedziałem, że ma ona te same korzenie, sięgające jeszcze czasów Marksa i Engelsa. Podczas homilii nawiązałem do wiersza sprzed 75 lat. Wtedy to Józef Szczepański „Ziutek” świadomy, że po drugiej stronie Wisły stoi Armia Czerwona i nie daje powstańcom warszawskim żadnego realnego wsparcia, pisze, aby ta „czerwona zaraza” wreszcie przyszła i „wyzwoliła nas od czarnej śmierci”, czyli od bezwzględnej eksterminacji, jaka z rąk Niemców groziła nie tylko samym powstańcom, ale i ludności cywilnej. Wiadomo przecież, jak dokonała się rzeź Woli. Z jednej, niemieckiej, strony czekała Polaków okrutna śmierć, natomiast z drugiej, radzieckiej, „zaraza”, czyli śmiertelna choroba. Choć zachodziło duże ryzyko, że zaatakuje ona wszystkich, to nie oznaczało to wcale, że wszyscy jej ulegną. Przecież podczas każdej epidemii są tacy, którzy mają szansę przeżycia. „Ziutek” Szczepański bardzo trafnie zdiagnozował zatem sytuację powstańczej Warszawy pod koniec sierpnia 1944 r.: z jednej strony wszystkim groziła nieubłagalna „czarna śmierć”, a z drugiej pojawiało się widmo „czerwonej zarazy”, która przynajmniej niektórym dawała jakąś szansę przeżycia.

Polska była jedynym z krajów opanowanych przez sowietów, który nie dał się złamać.

W czasach komunizmu byliśmy oparciem dla naszych sąsiadów jako naród i jako Kościół. To poczucie wspólnoty doświadczeń ciągle istnieje między nami. Dzisiaj przejawem tej duchowej więzi jest najpierw oświadczenie kard. Dominika Duki z Pragi, który nie tylko wyraził swoje poparcie dla biskupów polskich, ale także zaapelował o zajęcie podobnego stanowiska do biskupów węgierskich i słowackich. Kilka dni temu pojawił się także ważny komunikat o podobnej treści opublikowany przez rzymskokatolickich biskupów Ukrainy. Wszyscy, którzy przez prawie pół wieku żyli pod jarzmem komunistycznym, doskonale wiedzą, czym jest totalitaryzm, i tym bardziej mają prawo i obowiązek, aby mu się solidarnie przeciwstawiać we wszystkich jego przejawach.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 35 (724), 1 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 16 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię"

Dziś w Kościele: czwartek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie: św. Januarego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 4,12-16, Ps 111, Łk 7,36-50
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do oglądania filmów prezentowanych w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -