10 lipca
piątek
Sylwany, Witalisa, Antoniego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół zbada religijność migrantów

Ocena: 0
2731
Pierwsze w Polsce badania dotyczące religijności migrantów i przestrzegania wolności religijnej w naszym kraju planuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK). 2015-03-18 14:38
tk / Warszawa (KAI), sg


Także po raz pierwszy opracowany zostanie kompleksowy raport pokazujący działalność charytatywną Kościoła w naszym kraju.

Przy współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym (GUS) zostanie wypracowana spójna statystyka ruchu pielgrzymkowego w Polsce – zapowiedział w rozmowie z KAI dyrektor ISKK ks. Wojciech Sadłoń, pallotyn. – Chodzi o opracowanie standardu liczenia pielgrzymów przede wszystkim w największych sanktuariach w Polsce – tłumaczy.

Z kolei pierwsze badanie religijności migrantów maja pokazać jak wygląda religijność osób, które wyjechały z Polski, które oderwały się od swoich parafii i społeczności lokalnych. – Chcemy dowiedzieć się czy jeśli religijność polskich migrantów maleje, to w jakim zakresie, jak się przekształca i w jaki sposób inna kultura i otoczenie na tę religijność wpływa – powiedział ks. Sadłoń.

Tymczasem Instytut rozpoczyna właśnie badanie wspólnot parafialnych czyli różnego rodzaju organizacji, ruchów, stowarzyszeń działających na jej poziomie. Instytut opracowuje też ubiegłoroczne dane dotyczące tzw. dominicantes a więc uczestników niedzielnym mszy świętych.

Zapowiadając przeprowadzenie ogólnopolskich badań działalności charytatywnej Kościoła katolickiego, szef ISKK zwraca uwagę, że będzie to pierwszy tak gruntowny raport na ten temat. Pokaże on bowiem skalę i formy zaangażowania całego Kościoła w Polsce, z uwzględnieniem działalności prowadzonej w diecezjach oraz przez zakony męskie i żeńskie. Badanie będzie przeprowadzone przy współpracy z Caritas Polska.

ISKK pracuje też nad przełożeniem danych ze spisu powszechnego na diecezje. – Chodzi o to, żeby można było pokazać dokładną liczbę mieszkańców, strukturę demograficzną, problemy społeczne i poziom migracji – wyjaśnia ks. Sadłoń.

Kolejnym projektem jest we prezentujące chrześcijaństwo w Polsce na przestrzeni dziejów, w związku z nadchodzącym jubileuszem 1050. Chrztu Polski. Opracowanie ma zaprezentować religijność, miejsca kultu, sanktuaria, zabytki, zakony, życie religijne a także przybliży osoby szczególnie znaczące w dziejach Kościoła na naszych ziemiach. Jest to wspólna inicjatywa ISKK i GUS.

Z kolei przy współpracy z polską sekcją organizacji Kirche in Not (Pomoc Kościołowi w potrzebie) ISKK przygotuje pierwsze badania nt. wolności religijnej w Polsce. Gromadzone są już i weryfikowane dane na temat liczby profanacji miejsc świętych w Polsce, a także aktów zniewagi wobec osób duchownych. Także i to badanie będzie prowadzone po raz pierwszy.

– Wolność religijna jest elementem funkcjonowania demokracji, wobec tego potrzebne są dane, żeby zdiagnozować na ile wolność ta jest w Polsce przestrzegana – zaznaczył ks. Sadłoń.

Pallotyńska placówka ma w swoich planach także badania nt. edukacji religijnej czyli przekazu wiary. Raport pokaże m.in. sposoby przekazywania wiary w rodzinie, w szkołach katolickich oraz sytuację nauczania religii w szkole.

Instytut Statystyki Kościoła katolickiego (ISKK) działa od 1993 (po przekształceniu z założonego w 1972 r. Zakładu Socjologii Religii). W 1994 r. w Sekretariacie KEP podpisano porozumienie pomiędzy ISKK a Głównym Urzędem Statystycznym w sprawie wspólnych badań społecznych.

W 1994 rok Sekretariat Episkopatu Polski oficjalnie zlecił Instytutowi prowadzenie badań statystycznych i socjologicznych na potrzeby Kościoła zarówno w wymiarze krajowym, jak i lokalnym (diecezjalnym).


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 lipca

Piątek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Oto Ja was posyłam jak owce między wilki
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 14,2-10; Ps 51,3-4.8-9.12-14.17; Mt 10,16-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter