23 września
sobota
Tekli, Boguslawa, Linusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół na świecie 2021 - najważniejsze wydarzenia

Ocena: 0
1170

MAJ

2, Świat. Rozpoczął się "maraton modlitewny”, który do końca maja „łączył świat we wspólnym wołaniu do Boga o ustanie pandemii”. Wiele osób bezpośrednio dotkniętych przez Covid-19, zmarli i ich rodziny, ci, którzy żyją w niepewności, lekarze i pielęgniarki, naukowcy i wolontariusze, ale także bezrobotni, kobiety, które ucierpiały z powodu przymusowego zamknięcia, i ci, którzy stracili nadzieję: w intencji ich wszystkich modlił się 1 maja w Bazylice Watykańskiej papież Franciszek. Wieczorny różaniec stanowił pierwsze ogniwo "maratonu modlitewnego". Do papieskiej inicjatywy przyłączyło się 30 sanktuariów maryjnych ze wszystkich kontynentów, wśród nich, 3 maja, Jasna Góra, gdzie modlono się za zarażonych i chorych.

8, Niemcy. W Niemczech i wielu miejscach na świecie obchodzono 500. rocznicę urodzin św. Piotra Kanizjusza (1521-97). Ten niemiecki jezuita urodził się w Geldrii (obecnie Holandia) i był bliskim współpracownikiem św. Ignacego Loyoli. Został kanonizowany w 1925 r. Jest doktorem Kościoła. Był on pierwszym jezuitą niemieckim, organizatorem niemieckiej prowincji zakonu i twórcą jej potęgi. Zasłynął jako znakomity kaznodzieja i wykładowca na tworzonych jezuickich akademiach i kolegiach (m.in. w Ingolstadt i Fryburgu Bryzgowijskim). Jest też autorem wielu prac teologicznych i katechetycznych. Często nazywany jest drugim (po św. Bonifacym) apostołem Niemiec.

8, Izrael. W pobliżu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie doszło do starć między Palestyńczykami a izraelską policją. Zapoczątkowało to eskalację krwawego konfliktu w Izraelu, Strefie Gazy i na terenach okupowanych. Jego przyczyną w dużej mierze był plan wysiedlenia Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne osiedla izraelskie. Podczas modlitwy „Regina caeli” 16 maja w Watykanie Franciszek zaapelował „w imię Boga” o zaprzestanie przemocy i o "wejście na drogę dialogu i przebaczenia". Papież wskazał, że wzrost nienawiści i przemocy w wielu miastach Izraela jest „poważną raną dla braterstwa i pokojowego współżycia między obywatelami, którą trudno będzie zagoić, jeśli szybko nie rozpocznie się dialogu”. Wezwał do nieustannej modlitwy o to, by „Izraelczycy i Palestyńczycy mogli odnaleźć drogę dialogu i przebaczenia, aby być cierpliwymi budowniczymi pokoju i sprawiedliwości, krok po kroku ucząc się wspólnej nadziei i współistnienia jako bracia”. Z apelem o zawieszenie zwrócił się także sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin.

20-21, Chiny. W ciągu zaledwie dwóch dni niemal cały personel kościelny z prefektury apostolskiej Xinxiang został aresztowany w wyniku akcji policyjnej w prowincji Hebei. Najpierw zatrzymano siedmiu księży i 10 seminarzystów a później za kratki trafił miejscowy biskup 63-letni Joseph Zhang Weizhu, konsekrowany w 1991, który już wcześniej był wielokrotnie więziony. Wielu obserwatorów zwraca uwagę, że od czasu podpisania Tymczasowego Porozumienia między Stolicą Apostolską a Chinami (w 2018, a następnie przedłużonego w 2020) w Państwie Środka wzmogły się prześladowania katolików, zwłaszcza tych „nieoficjalnych”, tj. nie uznawanych przez władze komunistyczne.

CZERWIEC

4, Niemcy. Wyszło na jaw, że arcybiskup Monachium kard. Reinhard Marx złożył na ręce papieża rezygnację z urzędu. Franciszek w liście z 10 czerwca nie przyjął jej i poprosił kardynała o dalsze sprawowanie urzędu i zaangażowanie w walkę z kryzysem nadużyć seksualnych.

13, Etiopia. O przezwyciężenie kryzysu i katastrofy humanitarnej w regionie Tigraj zaapelował Franciszek podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie. Po sześciu miesiącach konfliktu 20 proc. z sześciu milionów mieszkańców północy Etiopii doświadcza braku żywności. 80 proc. zbiorów ludzi żyjących z rolnictwa zostało zdewastowanych lub zniszczonych przez suszę, 90 proc. dobytku zwierzęcego padło lub uprowadzono. Ponadto dwa miliony osób zostało ewakuowanych i przybywa poza miejscami zamieszkania.

16, Mjanma. Od 1 lutego armia prześladuje Kościół katolicki, przeszukuje świątynie i aresztuje księży. W stanach Kaja i Szan we wschodnich regionach kraju artyleria wojskowa ostrzelała osiem kościołów katolickich, część z nich zrujnowano. W stanach Kaja, Karen, Szan, Kaczin i Czin armia nadal prowadzi wojnę na wielu frontach przeciwko milicjom mniejszości etnicznych zwanych „etnicznymi organizacjami zbrojnymi”, które przyłączyły się do oporu przeciwko dyktaturze wojskowej. Z miejsc objętych wojną domową uciekło łącznie ponad 200 000 osób. Z wyjątkiem Szan, chrześcijanie stanowią od 40 do 80 procent ludności w tych regionach. W innych częściach Mjanmy powstały agresywne grupy podziemne, które walczą z juntą, stosując taktykę partyzancką. Przez cały rok Franciszek wielokrotnie apelował o modlitwę i pokój w Mjanmie. Od przewrotu z 1 lutego pogrążona jest ona w chaosie, a wojsko i policja wielokrotnie brutalnie tłumiły trwające w całym kraju protesty i strajki. Podległe wojskowym władzom służby zabiły ponad 1000 osób, a wiele tysięcy innych zostało zatrzymanych.

17-21, Meksyk. Z pięciodniową wizytą przebywał tam sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Głównym celem jego pobytu w tym kraju było udzielenie sakry biskupiej ks. Ferminowi Sosa Rodríguezowi w mieście Izamal w południowomeksykańskim stanie Jukatan. Tego pochodzącego z tych stron kapłana Franciszek mianował arcybiskupem, nuncjuszem apostolskim w Papui Nowej Gwinei.

LIPIEC

1, Kanada. Do zbezczeszczenia 10 kościołów: 6 katolickich (w tym katedry Najświętszej Maryi Panny) i 4 protestanckich doszło w Dniu Kanady w Calgary – prawie półtoramilionowym mieście w prowincji Alberta w środkowo-zachodniej części kraju. Od zachodu graniczy ona z terytoriami zamieszkałymi przez Indian w Kolumbii Brytyjskiej, na których wcześniej podpalono 4 świątynie. Wszystkie te wydarzenia miejscowe władze łączyły z protestem przeciwko roli Kościoła katolickiego w przeszłości w systemie szkół dla dzieci rdzennych mieszkańców Kanady. Od maja w kraju trwała dyskusja w sprawie bolesnych losów ponad 150 tysięcy dzieci z miejscowych plemion indiańskich, które od drugiej połowy XIX wieku niemal do końca lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia uczyły się w przeznaczonych dla nich szkołach w całym kraju. Placówki te były zarządzane przez państwo, ale w większości prowadził je Kościół katolicki. Wskutek wadliwego programu nauczania, nastawionego przede wszystkim na szybką asymilację ludności tubylczej, a także z powodu stosowanej tam przemocy i ciężkich warunków, zmarło w tym szkołach we wspomnianym okresie co najmniej 6 tys. dzieci. Okazją do podjęcia tego trudnego zagadnienia było odkrycie w połowie maja br. na terenie byłej szkoły w Kamloops w zachodniokanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska zbiorowego grobu 215 dzieci, które uczęszczały do tej placówki. Po doniesieniach o odnalezieniu nieoznaczonych grobów na terenach byłych szkół dla rdzennych dzieci, Kościół katolicki w całej Kanadzie stał się ofiarą licznych ataków. 26 września Konferencja Biskupów opublikowała oświadczenie, w którym przeprosiła członków społeczności indiańskich ludów tubylczych, którzy w kanadyjskich szkołach prowadzonych przez Kościół, doświadczyli krzywd. Biskupi zobowiązali się do stosownego zadośćuczynienia i wyrazili bliskość z ofiarami.

22, Watykan. Dokument Franciszka „Traditionis Custodes”, ograniczający używanie przedsoborowego rytu Mszy św. w Kościele powszechnym, wywołał mieszane uczucia i reakcje w Europie i Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie przeprowadzano analizy i oceny motu proprio przede wszystkim na gruncie politycznym. Komentatorzy przyznawali, że rzeczywiście reguluje ono zagadnienia liturgiczne, ale w ścisłym kontekście polityki kościelnej, zwracając przy tym uwagę, że w załączonym do dokumentu liście do biskupów papież pisze otwarcie, iż stara liturgia (tzw. Msza Trydencka) była często wykorzystywana do przeciwstawiania się Soborowi Watykańskiemu II (1962-65).

23, Japonia. Otwarcie 32. Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2021. Franciszek pozdrowił uczestników. "W obecnym okresie pandemii niech te igrzyska będą znakiem nadziei, znakiem powszechnego braterstwa w duchu zdrowej rywalizacji" – życzył papież. Niestety w czasie olimpiady nie było posługi duszpasterskiej w kościołach dla sportowców w związku ze stanem wyjątkowym, wprowadzonym w metropolii tokijskiej, aby kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

26, Afganistan. Do Rzymu zostali ewakuowani ostatni misjonarze, którzy przez minione lata posługiwali w tym kraju: włoski barnabita o. Giovanni Scalese, który był tam przełożonym misji katolickiej oraz pięć sióstr zakonnych. Wraz z nimi ewakuowano 18 niepełnosprawnych dzieci, którymi siostry się zajmowały. 30 sierpnia, 20 lat po rozpoczęciu interwencji wojskowej w Afganistanie, Amerykanie wycofali z tego kraju swoich ostatnich żołnierzy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły, wspomnienie św. Ojca Pio
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże
i wydają owoc dzięki swojej wytrwałości.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter