25 września
poniedziałek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kościół na świecie 2021 - najważniejsze wydarzenia

Ocena: 0
1174

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2021 roku w Kościele katolickim na świecie:

fot. arch.www.idziemy.pl

 STYCZEŃ

11, Ziemia Święta. Po raz pierwszy od 54 lat grupa księży katolickich, gości, żołnierzy i dziennikarzy mogła obchodzić święto Chrztu Pańskiego w kaplicy nad brzegiem Jordanu. Miejscowość Qasr Al-Yahud (Zamek Żydów), którą tradycja wiąże z ochrzczeniem Pana Jezusa przez św. Jana Chrzciciela, była niedostępna od 1967 r., czyli od tzw. wojny sześciodniowej. Obszar wielkości 55 hektarów był zaminowanym i zamkniętym terenem wojskowym. Uczestników pielgrzymki prowadzili o. Francesco Patton – przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej i abp Leopoldo Girelli – nuncjusz apostolski w Izraelu.

17, Francja. W Paryżu odbył się doroczny Marsz dla życia. Tym razem ze względu na pandemię liczba uczestników była z góry ograniczona do 5 tys. osób. Kolejnych 10 tys. uczestniczyło w nim za pośrednictwem internetu. W tym roku Marsz odbywał się w wyjątkowo dramatycznym kontekście i to nie tylko ze względu na pandemię, lecz także z powodu nowego projektu prawa o bioetyce, które Zgromadzenie Narodowe ostatecznie przyjęło 1 lipca. Nowa ustawa nie tylko udostępnia zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom, lecz przesuwa granice aborcji na życzenie z 12. na 14. tydzień ciąży, a także przewiduje możliwość późnych aborcji, aż do końca ciąży, w wypadku problemów psycho-społecznych matki, znosząc zarazem klauzulę sumienia dla personelu medycznego.

22, USA. W Waszyngtonie odbył się doroczny Marsz dla życia. W tym roku z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa został on przeniesiony do internetu. W ostatnich latach uczestniczyło w nim każdorazowo średnio około 100 tys. osób. 22 stycznia jest Dniem Modlitwy o Prawną Ochronę Dzieci Nienarodzonych i upamiętnia dzień, w którym w 1973 r. zapadł wyrok Sądu Najwyższego, legalizujący aborcję w tym kraju. W dniach 21-19 stycznia katolicy uczestniczyli także w nowennie w intencji obrony życia pod hasłem „9 dni dla życia”.

29, USA. Uchylenie przez prezydenta Joe Bidena ograniczeń aborcyjnych obowiązujących za rządów Donalda Trumpa wywołało krytykę ze strony biskupów amerykańskich. Kwestia ta była przedmiotem konfliktu przez cały rok.

31, Włochy. Palestynka z Izraela, 58-letnia Margaret Karram została wybrana na nową przewodniczącą ruchu Focolari. Jej poprzedniczkami były dwie Włoszki: założycielka Chiara Lubich i Maria Voce.

LUTY

3, Kamerun. W dniach od 28 stycznia do 3 lutego wizytę w Kamerunie złożył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Obok spotkania z władzami najbliższy współpracownik Ojca Świętego nałożył paliusz arcybiskupowi Bamendy – Andrew Nkea Fuanyi oraz odwiedził ośrodek charytatywny Foyer de l’Esperance w Jaunde. Metropolia Bamenda leży w północno-zachodniej części Kamerunu, posługującej się językiem angielskim. Na tym terenie działają separatyści ambazońscy, dążący do ustanowienia oddzielnego państwa.

15, Brazylia. W Środę Popielcową ruszyła tam kolejna edycja wielkopostnej Kampanii Braterstwa, która ma na celu promocję wiary i międzyludzkiej solidarności. W przesłaniu do brazylijskich katolików Franciszek zaznaczył, że przezwyciężenie obecnego kryzysu koronawisrusa uda się w takim stopniu, w jakim będziemy w stanie pokonać podziały i zjednoczyć się wokół życia. Wskazał również, że temat tegorocznej kampanii „Braterstwo i dialog: zobowiązanie miłości” zaprasza, aby usiąść i słuchać innych i w ten sposób pokonać przeszkody świata, który często jest „światem głuchych”. Kampania miała charakter ekumeniczny, a do jej przygotowania zaproszono przedstawicieli kilku wspólnot chrześcijańskich.

21, Niemcy. Kard. Rainer Maria Woelki, arcybiskup Kolonii, krytykowany za zarządzanie kryzysowe, zaapelował o zrozumienie dla drugiego raportu o nadużyciach seksualnych duchownych wobec nieletnich i przyznał się do błędów w postępowaniu z takimi przypadkami w przeszłości.

MARZEC

5-8. Irak - wizyta papieża Franciszka. Msze św. w obrządku chaldejskim w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tys. wiernych, spotkania z władzami i przedstawicielami społeczeństwa, z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie, wizyta u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie, spotkanie międzyreligijne w Ur - miejscu narodzin Abrahama, modlitewne nabożeństwo żałobne w Mosulu za ofiary wojny, jaka w latach 2014-17 toczyła się w Iraku oraz spotkanie z chrześcijanami z Równiny Niniwy połączone z modlitwą „Anioł Pański” w Al-Tahira, w bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w irackim Karakoszu – złożyły się na wizytę apostolską Franciszka w Iraku, w dniach 5-8 marca. Była to jego 33. podróż zagraniczna i pierwsza od czasu wybuchu rok temu pandemii koronawirusa. Hasłem wizyty były słowa: „Wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23,8).

Ta historyczna pielgrzymka papieża okazała się wielkim sukcesem, mimo drastycznych ograniczeń związanych z bezpieczeństwem i pandemią. Ojciec Święty kilkakrotnie wypowiedział stanowcze „nie” dla ekstremizmu, przemocy, terroryzmu, nietolerancji, nienawiści i rozlewu krwi w imię religii, podkreślając, że „religia musi służyć sprawie pokoju i jedności między wszystkimi dziećmi Boga”. Wzywał do braterstwa i jedności. Starał się umocnić i wlać nadzieję do stale kurczącej się wspólnoty chrześcijan oraz zachęcał ich do powrotu do kraju.

Apelował też do rządzących o równouprawnienie wyznawców Chrystusa, zamiast spychania ich na margines i traktowania jako obywateli drugiej klasy. Wizyta na pewno zdynamizowała dialog i zacieśniła współpracę z szyickim odłamem islamu, czego dowodem było spotkanie z wielkim ajatollahem Alim as-Sistanim i modlitwa w Ur chaldejskim, skąd pochodził Abraham, ojciec trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Podróż ta miała też ważny wymiar polityczno-społeczny, gdyż w swoich wystąpieniach papież apelował o walkę z korupcją, o budowanie państwa prawa, w którym godność, równość i obywatelstwo będą zapewnione wszystkim bez wyjątku. „Niech zostanie stworzona przestrzeń dla wszystkich obywateli, którzy chcą wspólnie budować ten kraj, w dialogu, w szczerej i uczciwej, konstruktywnej rywalizacji; dla tych, którzy są zaangażowani w pojednanie i dla wspólnego dobra są gotowi odłożyć na bok własne korzyści” – powiedział.

18, Niemcy. Po przedstawieniu obciążającego raportu o nadużyciach w archidiecezji kolońskiej arcybiskup Hamburga Stefan Heße, który wcześniej pracował w Kolonii, oraz biskup pomocniczy Ansgar Puff złożyli rezygnację z urzędu.

KWIECIEÑ

28 marca-4 kwietnia, Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne z powodu pandemii koronawirusa w większości krajów były obchodzone z obostrzeniami sanitarnymi. W Ziemi Świętej liturgie wielkopostne i uroczystości Wielkanocy były sprawowane prawie normalnie, bez szczególnych ograniczeń, ale przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności przeciwko COVID-19. Zalecano je wiernym, którzy w coraz większej liczbie uczestniczyli w takich nabożeństwach jak: Droga Krzyżowa, sobotnie czuwania przy Grobie Pańskim i pielgrzymki. Triduum Paschalne było odprawiane w „normalnej formie” w bazylice Grobu Pańskiego, podobnie jak nabożeństwa w Getsemani i Wieczerniku.

6, Niemcy. W wieku 93 lat zmarł w swoim domu w Tybindze Hans Küng, jeden z najbardziej znanych współczesnych teologów, założyciel fundacji „Weltethos” (Etos świata). Szwajcar, który w latach 1960-96 wykładał w Tybindze, odegrał znaczącą rolę w Kościele katolickim. Jego książki, takie jak: „Nieomylny?”, „Być chrześcijaninem”, „Czy Bóg istnieje?” stały się bestsellerami, ale też spowodowały, że popadł w konflikt z Urzędem Nauczycielskim Kościoła. W 1979 Kongregacja Nauki Wiary przeprowadziła proces mający na celu zbadanie zgodności z doktryną katolicką wypowiedzi Künga, zwłaszcza kwestionujących dogmat o nieomylności papieża. W deklaracji „o niektórych aspektach nauczania teologicznego profesora Hansa Künga” Kongregacja orzekła, że Hans Küng odszedł w swoich pismach od integralnej wiary katolickiej i dlatego nie może być uważany za teologa katolickiego ani – jako taki – nie może pełnić misji nauczania. Pozbawienie prawa nauczania nie wiązało się jednak z utratą stanu duchownego. Papież Jan Paweł II deklarację zatwierdził. Przez dziesięciolecia był nade wszystko uważany, ku swemu, jak sam wyznał, rozczarowaniu, za krytyka Kościoła i papieża par excellence. Obok Josepha Ratzingera jest on najczęściej czytanym niemieckojęzycznym teologiem katolickim.

20, Świat. Wolność religijna jest naruszana w co trzecim państwie świata. Ogłoszono raport przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Jego 15. edycja dotyczyła lat 2018-20. Według autorów 67 proc. mieszkańców Ziemi (czyli 5,2 mld) mieszka w 62 państwach (niemal jednej trzeciej spośród wszystkich 196), w których występuje jakaś forma łamania wolności religijnej. Grupą najbardziej prześladowaną są chrześcijanie. W 26 spośród wspomnianych 62 państw dochodzi do prawdziwych prześladowań, zaś w pozostałych 36 do dyskryminacji. Ponadto 24 kolejne państwa znajdują się „pod obserwacją”, gdyż pojawiły się w nich np. zbrodnie z nienawiści o podłożu religijnym i akty wandalizmu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 24 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Dla mnie bowiem żyć – to Chrystus,
a umrzeć – to zysk.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Do każdego inaczej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter