2 grudnia
sobota
Balbiny, Bibianny, Pauliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Antonios Naguib kończy dziś 80 lat

Ocena: 0
3148
W środę 18 marca kończy 80 lat emerytowany patriarcha Aleksandrii dla koptów katolików kard. Antonios Naguib. Tym samym liczba członków Kolegium Kardynalskiego, mogących wybierać papieża (gdyby doszło obecnie do konklawe) wynosi obecnie 124. 2015-03-18 21:59
kg (KAI) / Warszawa, sg

Przyszły kardynał urodził się 18 marca 1935 w mieście Samalut na terenie eparchii (diecezji) Minya (na południe od Kairu) jako drugie z siedmiorga dzieci koptyjskiego kupca. Najstarsza siostra Marie-Georgette wstąpiła do zakonu i jest obecnie przełożoną generalną egipskiego Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca. Antun (tak brzmi arabska forma jego imienia) ukończył szkołę podstawową, prowadzoną przez franciszkanki w Beni Suef i koptyjskie katolickie niższe seminarium duchowne w Kairze, po czym wstąpił do seminarium wyższego w Maadi pod Kairem.

W latach 1953-58 kształcił się w Papieskim Kolegium Urbanianum, prowadzonym przez ówczesną Kongregację Rozkrzewiania Wiary (obecnie Kongregacja Ewangelizacji Narodów) w Rzymie. Po jego ukończeniu wrócił do Egiptu, aby odbyć służbę wojskową, po czym ponownie, w 1960 znalazł się w stolicy Włoch, gdzie w 1962 uzyskał licencjat z teologii i dyplom z zakresu socjologii religijnej a w 1964 biblistyki na Papieskim Instytucie Biblijnym.

Po święceniach kapłańskich, które przyjął 30 października 1960 w Minyi, ks. Naguib pracował duszpastersko w El-Fikriak na terenie swej rodzimej eparchii. Od 1964 wykładał Pismo Święte w swym dawnym międzyobrządkowym seminarium duchownym w Maadi. Współpracował wtedy z grupą specjalistów protestanckich i prawosławnych przy tłumaczeniu na arabski różnych tekstów biblijnych.

26 lipca 1977 został mianowany biskupem Minyi dla koptów, sakrę przyjął 9 września tegoż roku. Był to bardzo owocny okres w życiu nowego hierarchy: znacznie ożywił życie duchowe i organizacyjne swej eparchii, zakładał szkoły i ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży, troszczył się o powołania kapłańskie, o chorych, biednych, starców.

Ustąpił ze stanowiska ze względu na stan zdrowia po 15 latach – 9 września 2002, ale w niespełna 4 lata później – 30 marca 2006 Synod Koptyjskiego Kościoła Koptyjskiego wybrał go na patriarchę Aleksandrii i zwierzchnika tego Kościoła. Wybór ten potwierdził 7 kwietnia tegoż roku Benedykt XVI, udzielając mu tzw. „communio ecclesiastica”, czyli przyjmując go formalnie do wspólnoty kościelnej. Pełniąc ten urząd patriarcha był jednocześnie przewodniczącym Synodu i Konferencji Biskupów Katolickich Egiptu. W czasie specjalnego zgromadzenia Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu (10-24 października 2010) był jego relatorem generalnym.

Na konsystorzu 20 listopada 2010 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. 31 grudnia 2011, na wieść o zamachu bombowym na katedrę koptyjską w Kairze nowy purpurat doznał wylewu krwi do mózgu i częściowego paraliżu. Odtąd w różnych obowiązkach patriarszych zaczął go zastępować bp Kyrillos Kamal W. Samaan jako wikariusz z pełnymi uprawnieniami. Pogarszający się stan zdrowia zmusił patriarchę do ustąpienia 15 stycznia 2013, a decyzję tę zatwierdził Synod Kościoła po konsultacji z Ojcem Świętym. W tym samym dniu Synod wybrał nowym patriarchą dotychczasowego biskupa Minyi Ibrahima Isaaca Sidraka, co potwierdził w 3 dni później papież. Mimo problemów ze zdrowiem kard. Naguib wziął udział w konklawe, które 13 marca tegoż roku wybrało nowego papieża – Franciszka.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 226 członków, w tym 102 powyżej 80. roku życia, z których 2 mianował Paweł VI, 73 – Jan Paweł II, 19 – Benedykt XVI i 8 – Franciszek; a wśród 124 purpuratów, mających prawa wyborcze, 33 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież-Polak, 60 – jego następca i 31 – Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie dwaj Włosi: Loris Capovilla (ur. 14 X 1915) i Giovanni Canestri (30 IX 1918) oraz Kolumbijczyk José Pimiento Rodríguez (18 II 1919), najmłodszymi zaś Tongańczyk Soane Patita Paini Mafi (ur. 19 XII 1961), Hindus Baselios C. Thottunkal z Kościoła syromalankarskiego (15 VI 1959) i Haitańczyk Chibly Langlois (29 XI 1958). Najdłuższy staż w Kolegium Kardynalskim ma Brazylijczyk Paulo Evaristo Arns OFM (14 IX 1921), mianowany kardynałem 5 III 1973.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 grudnia

Sobota, XXXIV Tydzień zwykły
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 21, 34-36
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Barbary 25 XI-3 XII
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter