29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Impuls dla młodych

Ocena: 5
1949

Postrzeganie duszpasterstwa zależy w dużej mierze od księży – ich kontaktu z młodym człowiekiem czy tego, jakie miejsce spotkania dla młodych tworzą w parafii. - mówi ks. Michał Dziedzic, duszpasterz młodzieży diecezji warszawsko-praskiej, w rozmowie z Agnieszką M. Domańską

fot. Agnieszka M. Domańska

Zakończył się Synod Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Co udało się dzięki niemu zrealizować?

Rozpoczynając synod, postawiliśmy sobie określone cele i wydaje się, że udało nam się zrealizować większość z nich. Przede wszystkim chcieliśmy przyjrzeć się duszpasterstwu młodzieży z dwóch perspektyw: młodego człowieka i duszpasterza. Był to czas refleksji, rozmowy o nowych strategiach i pomysłach w duszpasterstwie młodych w diecezji warszawsko-praskiej, o tym, co możemy zmienić, co ulepszyć, a z czego należałoby zrezygnować. Pamiętajmy, że synod to wydarzenie, które niekoniecznie przynosi odpowiedzi na wszystkie pytania, ale ma wyznaczyć pewne kierunki dalszego działania.

 

Co pokazały ankiety, które wypełniło ponad tysiąc młodych osób, a także zespoły parafialne i duszpasterze?

Obraz, który otrzymaliśmy po opracowaniu otrzymanych ankiet, przypomina nieco, mówiąc żartobliwie, twórczość Picassa. Poznaliśmy, w jaki sposób młodzi odbierają m.in. lekcje religii, przygotowanie do sakramentu bierzmowania, duszpasterzy czy diecezjalne duszpasterstwo młodzieży.

Jak pokazały ankiety, postrzeganie duszpasterstwa młodych w parafiach zależy w dużej mierze od księży – ich kontaktu z młodym człowiekiem czy tego, jakie miejsce spotkania dla młodych tworzą w parafii. Są parafie, gdzie duszpasterstwo młodych funkcjonuje bardzo dobrze, a niektóre miejsca na mapie naszej diecezji – z różnych przyczyn – są pod tym względem pustynią. Warto zauważyć dobre inicjatywy, które gromadzą młodych: funkcjonujący w diecezji Ruch Światło-Życie, obecność Skautów Europy, rozwijające się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Jednak wciąż jest dużo obszarów do zagospodarowania i nie będzie to łatwe zadanie.

Dzięki temu, że ankiety wypełniali również księża, mogliśmy poznać trudności, z którymi zmagają się na polu duszpasterstwa młodych, a te uzależnione są m.in. od wielkości i położenia parafii. W mniejszych parafiach, do których należy kilka lub kilkanaście miejscowości, często decydują względy czysto praktyczne, np. odległość i związane z nią możliwości dojazdu do kościoła, brak salki katechetycznej. Z kolei księża w dużych miejskich parafiach mierzą się z wielością i różnorodnością propozycji oferowanych młodym.

 

Czego młodzi szukają w Kościele?

Myślę, że dzisiaj młodzi w pierwszej kolejności szukają przede wszystkim człowieczeństwa, a dopiero później stawiają pytania o kerygmat czy Pana Boga. Jednak relacje, które się stworzą na płaszczyźnie czysto ludzkiej, można potraktować jako punkt wyjścia do kształtowania formacyjnego. To duże wyzwanie, bo młodzież jest coraz bardziej wciągana w kolorowy świat, który wydaje jej się znacznie bardziej atrakcyjny od Ewangelii, stawiającej wymagania. Niejeden raz możemy się spotkać z reakcją „Przepraszam, mnie to nie interesuje”. Ważne jest, by cieszyć się z każdej osoby, do której dotarliśmy, a jednocześnie nieustannie pracować nad tym, jak wychodzić do innych.

Osobiście niejednokrotnie doświadczyłem tego, że duszpasterstwo młodzieży bardzo uczy pokory i wymaga zaangażowania, a jego obraz wciąż się tworzy, nieustannie trzeba go malować.

 

Jak pandemia wpłynęła na przebieg Synodu Młodych?

Początkowo cały harmonogram synodu był dokładnie określony, a uroczyste rozpoczęcie traktowaliśmy jako swego rodzaju zapalnik dla diecezji i wszystkich parafii. Później sytuacja się zmieniła, a pandemia koronawirusa zdezorganizowała plan działania. W gronie osób odpowiedzialnych zastanawialiśmy się, jak podejść do tego problemu i co zrobić dalej. Muszę przyznać, że ten czas obnażył też pewne słabości – czy to struktur, czy też konkretnych osób zaangażowanych w prace synodalne. Co ciekawe, doświadczyliśmy też, jak bardzo zmienna jest rzeczywistość duszpasterstwa młodzieży. Gdy chcieliśmy przenieść do przestrzeni internetowej spotkania, które dotychczas odbywały się na żywo, okazywało się to trudnym zadaniem. Młodzi – na ogół za pan brat z internetem, ale wówczas zmęczeni całą sytuacją – niechętnie zasiadali przed monitorem, brakowało im spotkań z drugim człowiekiem, przy jednoczesnym nadmiarze rozmów za pośrednictwem kamery internetowej.

 

Co w praktyce zmieni się po Synodzie Młodych w diecezji warszawsko-praskiej?

Dokument końcowy synodu opisuje strukturę diecezjalnego duszpasterstwa młodzieży: kto i w jakim wymiarze odpowiada za konkretne jego obszary. W tę strukturę wpisani są m.in. księża odpowiedzialni za poszczególne rejony duszpasterskie, którzy zastąpią dotychczasowych dekanalnych duszpasterzy młodzieży. Bp Romuald Kamiński powołał do życia także Duszpasterską Radę Młodzieżową, w której wspólnie z przedstawicielami młodzieży będziemy rozmawiać o mocnych i słabych punktach działającego już duszpasterstwa, obserwować rozwiązania, które sprawdzają się w praktyce, wyciągać wnioski i wspomagać księży w danym rejonie czy dekanacie.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter